close

Všichni bychom chtěli žít ve velkých prostorných bytech, ale třetina z nás má byt o rozloze do 40 metrů čtverečních. Abyste se v takovém bytečku necítili stísněně, je nutné hodně přemýšlet, co si do bytu pořídit a co už se nevejde. A také trochu čarovat, aby se prostor opticky zvětšil.

Existuje několik osvědčených metod, jak opticky zvětšit malý prostor. Hlavní roli v takovém případě hraje světlo, správně zvolené barvy a výběr vhodného nábytku. Například je lepší vzdát se těžkých masivních skříní a pořídit si sestavy typu IKEA – lehké, světlé a variabilní, které se dají stavět na sebe až do stropu či zavěsit nad podlahu. I tímto trikem získá malý prostor na vzdušnosti a velikosti ušetřenými centimetry podlahy.

Barevné a jiné triky na optické zvětšení prostoru

Pokud se budete držet následujících pravidel při zařizování malého bytu, nebudete si nikdy připadat stísněně. Váš domov bude vzdušný a útulný i na malé ploše.

Podlaha v jedné barvě. Prostor bude vypadat opticky větší, když do celého prostoru zvolíte podlahovou krytinu stejné barvy i materiálu. Odstín podlahy zvolte tmavší než stěny, ideálně v neutrální šedé nebo ve všech odstínech dřeva.

Monochromatické řešení. Jestliže nechcete mít byt zařízen jen ve sterilní bílé, ale chcete si dopřát trochu sytých barev, doporučuje se pro optické zvětšení prostoru jednu základní barvu a tu kombinovat ve všech odstínech. Ty světlejší vyniknou a tmavší se trochu upozadí. Vznikne velmi zajímavý interiér navozující pocit prostoru.

Světlo a odlesky. Do malých prostorů pusťte světlo. Jestli chcete mít závěsy na oknech, tak jedině průhledné. Nebo se spokojete jen se záclonami. Pořiďte si několik zdrojů světla, v malé místnosti nestačí jen stropní. Dobře nasvícený interiér působí prostorněji. Ještě většího efektu docílíte, když zvolíte do malých místností lesklý nábytek a doplníte zrcadly, které místnost opticky zvětší ze všeho nejlépe.

 

Tags : barvy v interiérujak opticky zvětšit prostoroptické zvětšní malých místnostítriky na zvětšení prostou

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response