close

Teplými podtóny barev vytvoříte doma příjemnou podzimní atmosféru a navíc si ji můžete užívat pěkně v teple, ideálně zachumlaní v dece s hrnkem kakaa a kouskem jablečného koláče. Jak dodat interiéru nádechem harmonického podzimu? Poradíme vám!

Barvy podzimu
Barvy podzimu

Chystáte se doma zrovna malovat některé místnosti? Máte v pokojích nějaké podzimní barvy a doplňky? A jak působí na naše podvědomí? Přečtěte si více!

Pokoje a barvy podzimu

  • Kuchyně

Kuchyně je prostor, kde primárně připravujeme jídlo. Používáme zde sporák, který symbolizuje oheň, a proto v místnosti musíme zacházet opatrně s červenou barvou. Ta nesmí převažovat.

Žlutá barva naopak prostor zútulní a zateplí. I zde buďte s množstvím barvy opatrní. Teplotu ve žlutě vymalovaném pokoji totiž pocitově vnímáme až o 2°C vyšší, což v průběhu vaření zřejmě neoceníme.

S oranžovou podpoříte chuť k jídlu a urychlíte trávení. Vyvolává pocit radosti a je tedy pro kuchyni skvělou volbou!

Berte ohled především na barvu kuchyňské linky, která místnosti dominuje. Její barva spolu s barvou stěny musí ladit a harmonizovat, nesmí působit chaoticky a přeplácaně.

Bojíte se experimentovat? V tom případě doporučujeme zvolit neutrální barvy. Vymalujte klasicky na bílo a vyřádit se můžete na barevných doplňcích.

  • Obývací pokoj

Teplé barvy se skvěle hodí do společenských prostorů určených k zábavě a společenským aktivitám.

Červená barva nutí k akci a je tedy skvělou volbou pro obývací pokoj. Působí dynamicky, je energická a vzrušující. Umí ale také působit agresivně a bojovně, dokonce zvyšuje krevní tlak. Opět s červenou barvou zacházejte opatrně. Ideálně volte doplňky v této barvě, rozhodně nečerveňte všechny 4 zdi pokoje!

Jak už víme, žlutá barva nás pocitově zahřeje, podporuje komunikaci, navíc je to barva optimistická a úžasná pro duševní a tvůrčí kreativitu. Kromě obývacího pokoje se skvěle hodí třeba do pracovny. Zlepšuje koncentraci a dodává energii.

Oranžová navozuje dobrou náladu a je povzbuzující.

Rodinné zázemí a pohodlí docílíte také díky hnědé barvě. Přírodní barva navozuje domácí atmosféru a prostředí.

  • Ložnice

Pro ložnici je barevným vítězem podzimu zelená! Je to uklidňující barva, která snižuje napětí, příznivě působí na srdce a stimuluje nervovou soustavu. Vyvolává pocit bezpečí a snižuje vnímání hlasitosti. Ideální atmosféra pro relaxaci a odpočinek.

Zelenou barvu kombinujte s hnědou barvou, ideálně s přírodním materiálem, dřevem či bambusem.

Ložnice
Ložnice

Pro podzimní atmosféru si domácnost nemusíte nutně celou vymalovat. 🙂 Stačí, když zvolíte krásné doplňky s podzimním motivem. Zdobené mísy se sušeným kvítím a kaštany, vázy naplněné jeřabinami či okrasné vyřezávané dýně taky dokážou divy.

Tags : barvy v interiérupodzim

The author Jaroslav

Leave a Response