close

Pokaždé, když vybíráme barvy pro jednotlivé místnosti v bytě či domě, vycházíme z těch, co se nám líbí, případně se přikláníme k barvám, co jsou zrovna in. Přesto se někdy stane, že výsledek nepůsobí příjemně a my se v místnosti necítíme tak příjemně, jak jsme očekávali.

Volba správných barev je tak trochu umění. Závisí na velikosti pokoje a množství světla v něm, na způsoby využití interiéru, také naše psychika je důležitým aspektem, který naše rozhodnutí ovlivňuje. Není divu, že občas uděláme chybu a sáhneme vedle.  Čemu se tedy vyvarovat?

Příliš tmavé barvy

To co se nám líbí jinde, nemusí být to pravé pro náš interiér. Příkladem jsou momentálně dost populární tmavé barvy, černá, čokoládově hnědá či temně modrá. Rozhodně nejsou vhodné do malých prostor, které ještě opticky zmenšují. Místnost působí ponuře a to také proto, že tmavé barvy pohlcují světlo. Počítejte s vyšším účtem za osvětlení.

Příliš syté barvy

Jestliže sáhneme po hodně výrazné syté barvě, můžeme se po čase cítit v místnosti nepříjemně. Zvlášť v případě, že ji použijeme na velké ploše nebo dokonce po celé místnosti. Hřejivé červené či oranžové odstíny začnou působit až agresivně, sytě modrá vyvolávat pocit chladu, fialová v ložnici může dokonce způsobovat nespavost.

Příliš bílá

I při volbě bílé barvy můžete udělat chybu, není totiž bílá jako bílá. Pro obytné interiéry se více hodí lomené odstíny, tedy takové, které obsahují trošku okru. Vznikne tak oblíbená smetanová či šampaň, odstíny výrazně teplejší než zářivě sněhobílá. Ta může po čase působit nepříjemně pro oči.

Nezapomeňte: studené barvy uklidňují, teplé povzbuzují k aktivitě

Každá barva na nás působí jinak, žlutá optimisticky, modrá uklidňuje, zelená je barvou růstu, fialová napomáhá soustředění. Jestli máte doma příliš aktivního potomka, určitě nesáhnete po oranžové či dokonce červené, protože by jeho aktivitu ještě víc podpořily.

Dřív, než se definitivně rozhodnete pro nějakou barvu, měli byste o ní vědět, jak na vás bude působit. Pro interiéry, kde chcete navodit pocit pohody a bezpečí je aktuálně velmi oblíbená kombinace zelené a modré v odstínech vodního světa. Pro povzbuzení zkuste kombinovat odstíny žluté a oranžové, případně růžové s malinově či jahodově červenou.

Tags : barvy v interiérujak vybrat barvyjaké barvy do bytu

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response