close

Češi patří mezi nadšené chovatele domácích mazlíčků. V řadě domácností narazíte na kočky, psy, akvarijní rybičky, exotické ptáky či různé druhy hlodavců. Tato zvířata dělají svým chovatelům radost a společnost, což jsou ostatně důvody pro to, že si je lidé pořizují. Kromě vhodné péče a stravy je také někdy nutné přizpůsobit jejich přítomnosti byt.

Bezpečnost

První věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je bezpečnost doma chovaných zvířat. Zajistěte, aby byt nebyl pro vaše mazlíčky nebezpečný. Pokud máte kočky, zkontrolujte okna a balkonové dveře, aby se nemohly lehce otevřít, protože z nich by mohly kočky vypadnout. Rády totiž odpočívají na parapetu okna, odkud se mohou dívat, co se děje venku.

Nevhodné je také pěstování jedovatých pokojových rostlin, jako jsou dračinec, tchynin jazyk, klívie, amarylis, kala, potos, lopatkovec a další. Zvířatům, která by je pozřela, by mohly způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Hračky

Dopřejte vašim mazlíčkům dostatek hraček, s jejich pomocí se zabaví, když třeba právě nebudete doma. Kočky milují zejména škrabadla, o která si mohou brousit své drápky. Psi si zase oblíbí míčky, plyšové hračky nebo žvýkací kosti. Lze jim pořídit také zásobník na pamlsky.

Morčata a králíci zase ocení tunely, pelíšky a domečky, ve kterých si mohou lebedit a odpočívat. Pro křečky si lidé pořizují běhací kolotoče, ale ty nejsou právě nejvhodnější hračkou. Některá zvířátka neznají míru a kvůli neustálému běhání v nich utrpí zdravotní problémy. Lepší je dopřát jim různé dřevěné nebo proutěné prolézačky, kde se zabaví.

Toalety

Pro kočky a morčata jsou k dispozici různé druhy záchodků. Zajistěte, aby byly čisté a podestýlka v nich pravidelně vyměňovaná. Zatímco kočka si na svůj záchůdek velmi rychle zvykne, u morčat je to horší. Většinou pomůže, když jejich záchod umístíte v blízkosti sena nebo misek s krmením. Morčatům je totiž většinou jedno, kde svou potřebu vykonají. Mohou si ale zvyknout, že ji budou dělat právě v záchůdku, protože bude u zdroje jejich potravy.

Pelíšky

Každé domácí zvíře potřebuje své zázemí, kde bude odpočívat. Kočky mají rády krytý měkký pelíšek, do kterého se schoulí a spí. Psi ocení pelíšek otevřený, aby měli dobrý rozhled po celém okolí. Líbí se jim, když jsou v blízkosti svého pána. V obchodech s chovatelskými potřebami se prodávají pelíšky různých velikostí, takže není problém přizpůsobit jejich výběr potřebám vašeho psa. V příliš velkém pelíšku se nebude menší pes cítit dobře.

Morčata jsou norová zvířata, ráda se schovají před případnými predátory v tunelu. Oblíbí si kryté pelíšky, které lze umístit v kleci na vyvýšené místo. Použít je možné i šité hamaky, ve kterých si zvířata ráda lebedí.

Akvarijní rybičky

Akvárium je nutné umístit na pevnou skříň, která unese poměrně velkou zátěž. Je třeba počítat s tím, že něco váží samotné skleněné akvárium. Jeho hmotnost pak zvýší písek na dně a voda. Velmi často se pak dostanete na hodnoty vyšší než sto kilogramů. Akvárium by nemělo stát přímo u okna. Přemíra světla může podpořit růst řas.

Pozor na elektrické kabely

Chováte-li doma zakrslého králíka, tak ho také nejspíš pouštíte, aby se proběhl po bytě. Je třeba ale vzít v úvahu, že králík je hlodavec s ostrými zuby, pro něhož hlodání je přirozenou potřebou. Měli byste proto před ním schovat elektrické kabely. Určitě nechcete, aby je zničil. Toto platí i pro morčata, která také někdy tráví čas mimo klec. A co teprve, když vám náhodou z klece uteče křeček. To je hotová pohroma, protože obvykle zaleze do nějaké skrýše, kde se pustí do hlodání všeho, co najde.

Jak je vidět, pořídit si domácího mazlíčka s sebou nese také zajistit jim vhodné prostředí, které pro ně bude příjemné a bezpečné.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácí mazlíčekkočkapes

The author Michaela

Leave a Response