close
Praktické tipy

Dopřejte svým pokojovým rostlinám tu správnou výživu. Vyrobte si domácí hnojivo

Běžnou součástí domovů jsou pokojové rostliny. Vytvářejí útulnou atmosféru, zároveň jejich pěstování patří mezi oblíbené volnočasové aktivity těch, kteří nemají vlastní zahradu. Mohou se tak věnovat alespoň jim. Někdo je kaktusář, jiný pěstuje krásně barevné orchideje. Každá rostlina potřebuje vhodnou péči, která spočívá také v pravidelném hnojení. Víte, že si hnojivo můžete vyrobit sami?

Myslete ekonomicky

Hobby markety nabízí prakticky všechno zboží, které kutilové i zahrádkáři potřebují. Najdete tu také množství různých hnojiv pro rostliny užitkové i okrasné. Pokud myslíte ekonomicky a chcete nějakou tu korunu ušetřit, tak si hnojivo vyrobíte ze zdrojů, které máte doma k dispozici. Ty by jinak možná skončily v odpadkovém koši, což by přece bylo škoda, když ještě mohou dobře posloužit. Stačí jen vědět, jak na to.

Kávová sedlina

Patříte mezi milovníky černé kávy a minimálně jeden šálek tohoto lahodného moku si musíte každý den dopřát? Pak byste ale neměli kávový lógr vyhazovat do koše. Je to totiž bohatý na živiny, které jako hnojivo prospějí zejména rajčatům nebo jahodám. Připravte si směs ze 4 dílů kávové sedliny a 2 dílů vody.

Je jedno, jestli použijete hrnek nebo sklenku. Důležité je dodržet uvedený poměr. Roztok necháte několik dní odstát. Pak ho scedíte, zředíte a můžete jím začít rostliny zalévat. Mělo by jim to pomoci k bujnějšímu růstu, protože sedlina mimo jiné obsahuje také dusík.

Banánové slupky

Kdo by neměl rád sladké banány? K dostání jsou celoročně. A těch slupek, co z nich pravidelně vyhodíte! Nedělejte to, protože i ony mohou posloužit jako užitečné hnojivo pro rostliny, které dodává sílu a odolnost. Slupky z banánu překrojíte na menší kousky a můžete je zahrabat do květináče u pokojových rostlin nebo dát do zeminy okolo venkovních rostlin na záhonech.

Vaječné skořápky

Kupodivu i skořápky z vajec fungují jako hnojivo pro rostliny. Není divu, když obsahují vápník, bílkoviny, dusíkaté látky, jód, železo, zinek, kobalt, mangan nebo měď. Stačí, když vaječné skořápky rozmělníte najemno a nasypete je okolo rostlin na půdu. Lze je také přidat do kompostu ke zlepšení jeho složení.

Hnojivo z trávy

I z trávy lze připravit hnojivo pro rostliny. Tráva roste všude, i na sídlišti. Natrhejte si ji, dejte do kbelíku a zalijte vodou. Necháte ho stát na teple, občas směs promíchejte. Vznikne tekutina plná dusíku, která podporuje u rostlin rychlý růst. Hnojivo tak získáte úplně zadarmo. Kromě trávy lze použít i jakýkoliv plevel – pampelišku, jetel atd.

Epsomská sůl

Hořká sůl neboli síran hořečnatý zvaný také jako epsomská sůl je bohatý na hořčík, který v rostlinách podporuje tvorbu jejich zelené barvy. Lze si z ní připravit hnojivo, kdy smícháte asi 4 litry studené vody a 1 polévkovou lžíci epsomské soli. Tu je možné koupit v drogerii, kde se prodává jako přípravek ke koupelím.

Domácí kompost

I když bydlíte v bytovém domě, tak si můžete vyrobit svůj vlastní kompost. K dostání jsou totiž malé kompaktní kompostéry v zajímavém designu, které si klidně můžete postavit do kuchyně. V té vzniká hodně organického odpadu, který je škoda vyhodit jen tak do odpadního koše. Jedná se zejména o bramborové slupky, slupky ze zeleniny a ovoce či již zmíněné vaječné skořápky.

Všechno toto lze do kompostéru dávat. Působením živých organismů, jako jsou houby, řasy, kvasinky, bakterie, se mění postupně struktura kompostu a vytváří se z něho kyprá zemina. Ta pak poslouží jako hnojivo pro pokojové rostliny nebo ty, které třeba pěstujete na balkoně nebo lodžii.

Jak je zřejmé, i z domácích zdrojů si vyrobíte výživná hnojiva, kterými podpoříte růst rostlin, které pěstujete.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácí hnojivohnojivopokojové rostlinypokojovky

The author Michaela

Leave a Response