close
obrázek_2023-06-29_114522805

Máte krásné záhonky s květinami, ale pořád vám je někdo ničí? Chodí vám do nich cizí kočky nechávat exkrementy nebo se v nich válí? Tomu je konec! Poradíme vám, jak se problému zbavit jednou pro vždy.

Kdo by nemiloval kočky – jsou tak roztomilé a přítulné. Ne všechny! Toulavé kočky dokáží na zahrádce zanechat pěknou paseku. Vyhrabávají rostliny, okusují je nebo tam nechávají své výkaly. Na ty opatrně. Kočky, zvláště ty venkovní, jsou přenašeči mnohých chorob. Nakazit se můžete nejen vy, v ohrožení jsou i vaši domácí mazlíčci. Poradíme vám pár tipů, jak kočky vyhnat z vaší zahrady, aniž byste jim ublížili. Nepoužívejte toxické látky či pasti na kočky. Jsou i bezpečnější varianty.

Jako na trní

Pokud vás trápí problém, že si kočky chodí lehat pod vaše rostliny, tak jim tu cestu znesnadněte. Pod stromky, keříky i mezi květiny položte „pichlavé“ předměty. Vysvětlím. Nikdo nechce ležet v nepohodlném prostředí, který všude tlačí. Naklaďte tam větvičky, mulčovací kůru nebo drcené dřevo. Existují i speciální ochranné rohože určené přímo k zabránění povalování. Kočky nebudou chtít chodit a ležet na ostrých předmětech.

Postavte plot

Chcete-li se zbavit nezvaných hostů není nic jednoduššího než záhonky oplotit. Použijte klasické drátěné pletivo, nebo vybudujte dřevěný plůtek. Dbejte však na dostatečnou výšku, aby je kočky nepřeskočily.

Citrusy jsou pomocníci

Toulající se kočky se velmi spoléhají na svůj čich. Orientují se podle něj, díky vábivým vůním hledají nejen potravu. Tak jako lidem některé pachy nevodí, tak i kočky mají své neoblíbence. Mezi ně patří například vůně citrusů. Tato vůně je dráždí a je jim nepříjemná. Pokud na své zahrádce rozprostřete slupky z citrusů, nezvaní kočičí hosté již neobjeví.

Použijte vlastní zbraně

Nemusíte kupovat drahé přípravky, které kočky odradí od návštěvy. Použijte vlastní zdroje. Denně člověku vypadne až 80 vlasů. Nevyhazujte je. Zní to směšně, ale když vlasy rozmístíte po zahrádce, kočky se budou zdráhat přijít. Pach lidských vlasů jim také není příjemný. Poprosit o vlasy můžete třeba i u kadeřníka. Odvážlivci mohou použít i silnější kalibr. Zředěná mužská moč odpuzuje nejen kočky, ale také lišky a jeleny.

Hudba

Kočky jsou od přírody plachá zvířata. Vyděsí a zažene je sebemenší cizí zvuk. Jsou citlivé na okolní vysokofrekvenční zvuky. Mezi takové patří i zvuk cinkajícího zvonku. Umístěte si tedy na zahradu zvonkohru, která vytváří tóny, které kočky nemohou ani vystát.

Antikočičí rostliny

Tak jako existují rostliny, které kočky milují a přímo je to k nim táhne, existují i druhy, které naopak kočky odpuzují. Mezi takové rostliny patří levandule, mateřídouška, máta polej nebo routa vonná. Naopak se zbavte rostlin, které kočky vábí. Ochráníte tak své ostatní rostliny před zkázou.

Esenciální oleje

Stále se točíme okolo pachů a vůní. Nechcete-li nepříjemné pachy pro kočky mít na zahradě ve formě rostlin, můžete je nahradit esenciálními oleji. Přidejte 5-6 kapek oleje z levandule, eukalyptu nebo máty do litru vody. Roztokem postříkejte zahradu. Soustřeďte se na místa, kde se kočky objevují opakovaně.

Čistota půl starostí

Když budete zahradu udržovat v čistotě a pořádku, nebude to kočky lákat tak, jako kdyby u vás viděly hromádky nepořádku. Hledají pouze potravu. Uvidí-li nepořádek, budou si myslet, že tam jistě nějaké jídlo bude. V uklizené zahradě si navíc budete jistí, že se opravdu na vašem pozemku žádné jídlo nenachází. Pokud na zahradě máte kompost, udržujte ho zavřený. Mohl by lákat krysy a myši, ty by následně lákaly zase kočky.

Překvapte je

Kočky nepatří mezi živočichy, které by holdovaly vodě. Té stříkající se dokonce i bojí. Umístěním závlahy, která poběží v určitých intervalech, se zbavíte nejen koček, ale zalejete si i zahrádku a trávník.

Pes přítel člověka

Nejenže je pes skvělý kamarád a parťák, je to i hlídač. Odežene tedy každého nezvaného návštěvníka. Kočky se do střetu se psem nepustí a raději utečou.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : kočkakočkypeszvíře

The author Michaela

Leave a Response