close

Noci jsou sice stále trochu mrazivé, ale jaro je tady a je čas myslet na obměnu přikrývek – ze zimních na letní. No jo, jenže co s těmi zimními přikrývkami? Kam je uložit? Než je uložíte, nechte se inspirovat tipy a radami pro úschovu, možná se tak vyvarujete nepříjemnému překvapení v zimě.

Proč je tak důležité správné skladování zimních přikrývek?

Pokud si myslíte, že uložit peřiny pouze do úložného prostoru pod postel nebo do šatních skříní je v pořádku, jste na omylu. Aby peřiny plnily správně svou funkci i další zimní období, správné skladování je základem. Nechráněná peřina je snadnou kořistí různých škůdců, snadno může zplesnivět či natáhnou nepříjemný zatuchlý pach.

1. Správný obal

Prvním kritériem pro správné uložení zimních lůžkovin je obal, respektive jeho materiál. Ten by měl být co nejvíce prodyšný. K tomu skvěle poslouží různé bavlněné potahy, prodyšné boxy nebo kufry. Možná vás to překvapí, ale k zahození nejsou také staré pytle, které jsou extrémně odolné.

2. Správné místo

Obal bychom měli, teď se dostáváme k bodu, kam peřiny uložit. Je snad zcela jasné, že je potřeba se vyhnout vlhkým a mokrým místům jako jsou například sklepní prostory, abyste se vyhnuli zatuchlině a plísním. Peřiny ukládejte vždy a pouze na suché a tmavé místo.

3. Šetřete místem

Zimní peřiny jsou mnohem objemnější než ty letní a tak je i jejich skladování obtížné kvůli tomu, že zaberou více místa. Ideálním pomocníkem v tomto případě jsou vakuové obaly, díky nimž ušetříte spoustu místa. Přikrývky vyplněné bavlnou nebo polyesterem vložte do obalu a jednoduše vysajte vzduch. Ovšem pozor, jestliže máte přikrývky z prachového peří, nikdy je nevysávejte. Prachové peří se jinak rozpadne a ztratí schopnost regulovat teplo a vlhkost.

4. Pozor na škůdce

Abyste o své peřiny nepřišli, myslete také na ochranu proti různým škůdcům. Moly odeženete různými vůněmi (levandule, cedr), roztoče zase pevnými, hustě tkanými látkami a hlodavce odolným obalem.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : jaropeřinypostel

The author Michaela

Leave a Response