close
gril

Těšíte se na to, jak u sebe na zahradě budete pořádat grilovací párty pro své blízké, ale chybí vám k tomu to nejdůležitější? Přinášíme vám průvodce, díky němuž se v nabídce grilů neztratíte.

Zorientujte se v nabídce grilů

Abyste věděli, jaký gril je pro vás nejvhodnější, je nutné se alespoň trochu umět orientovat v jejich nabídce. Jaké druhy grilů existují a pro jaké příležitosti se hodí? Přinášíme vám přehledné rozdělení všech typů grilů a také přehled jejich vlastností.

Základní rozdělení grilů

Grily můžeme rozdělit do několika skupin a podle několika kritérií. My jsme se rozhodli grily rozdělit podle druhu paliva. Tím získáme tři základní skupiny:

  • plynové grily
  • elektrické grily
  • grily na dřevěné uhlí

Právě druhy paliva jsou totiž tím, podle čeho se Češi při nákupu grilu rozhodují nejčastěji. Dále bychom ale mohli grily dělit také podle velikosti, výrobců, vzhledu, konstrukce a způsobu využití.

Plynové grily? Pohodlí, snadná příprava a vyšší pořizovací cena

Chcete mít gril, jehož obsluha bude snadná a jednoduše si budete moci regulovat teplotu? Sáhněte po plynovém grilu. Na tento typ grilu připojíte plynovou lahev či kartuši, vpustíte plyn do grilu, počkáte, až se gril zahřeje na požadovanou teplotu a můžete začít s přípravou grilovaných pokrmů.

Nevýhodou plynových grilů je, že vám může dojít plynová láhev během grilování a vy tak musíte narychlo zajet do nejbližšího obchodu, kde vám náplň vymění. Na druhou stranu jsou tyto grily pověstné svou dlouhou životností, snadnou ovladatelností, seženete je ve všech velikostech a neprodukují dým. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou a vyššími výdaji spojenými s palivem.

Elektrické grily vyžadují zásuvku a dají se vzít kamkoliv

Stejně snadné ovládání jako plynové grily nabízejí i ty elektrické. Jakmile vyřešíte zdroj napájení, můžete začít grilovat. Rovněž se snadno ovládají a jednoduše si můžete regulovat teplotu. Protože elektrické grily bývají lehké a skladné, můžete si je s sebou sbalit třeba i na chalupu či rovnou na dovolenou. Bude-li ve vaší blízkosti elektrická zásuvka, nemusíte nic dalšího řešit.

Elektrický gril můžete využívat také doma. Podobně jako ten plynový totiž nevydává žádný dým.

Gril na dřevěné uhlí prověří vaše schopnosti

Máte rádi grilování právě pro onu typickou vůni, která se line vzduchem a jen díky tomu se vám sbíhají sliny na maso a další suroviny, které si na grilu můžete připravit? Nevadí-li vám složitější příprava samotného grilu, sáhněte po modelu na dřevěné uhlí. Pokrmy díky tomu získají lepší chuť i vůni.

Aby ale vše během grilování proběhlo bez problému, musíte se masu, zelenině a dalším surovinám na grilu neustále věnovat. Narozdíl od prvních dvou typů totiž nelze u grilu na dřevo a dřevěné uhlí tak snadno ovládat teplotu. Jakmile tedy rozžhavíte uhlí a začnete grilovat, musíte oheň neustále hlídat a udržovat. Možná i díky tomu mají tento typ nejraději muži, kteří rádi ukazují, že jsou natolik zruční, že dokážou udržet gril a uhlí v něm stále žhavé.

Další typy grilů

V posledních letech se stále větší popularitě těší také Big Green Egg. Jedná se o grily, jenž svým vzhledem připomínají vajíčko, jsou keramické a mají skvělou výhřevnost. Tento typ grilu oceníte tehdy, kdy se grilování věnujete skutečně pravidelně. Jeho pořizovací cena je totiž přeci jen poměrně vyšší. Lidé, kteří rádi hostí více lidí a vlastní zahradní kuchyň, jsou jistě obeznámeni také s existenci vestavných grilů. Ty ocení skuteční fajnšmekři, kteří je využívají pravidelně.

Jaký typ grilu je pro vaši potřebu nejvhodnější? Chcete si ušetřit práci s jeho přípravou nebo naopak grilujete právě kvůli samotné přípravě? Při výběru nového grilu zvažte i to, kolik jste ochotni do něj investovat.

Zdroj textu: www.consumerreports.org, barbecuebible.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : gril

The author Michaela

Leave a Response