close

Dřív, než začnete zakládat skalku, měli byste mít jasnou představu, jaká bude její finální podoba. Skalka může být ve stylu tropickém, karpatském nebo alpském, můžete ji sladit monochromaticky nebo si ji udělat pestrou. 

Promyslete také, jak chcete, aby vypadala na jaře, v létě i na podzim. Podle toho pak budete volit a sázet rostliny. Ideální je rostliny na skalce kombinovat tak, aby od jara do podzimu stále něco kvetlo a skalka byla krásná celoročně.

Pěknou skalku můžete vybudovat kdekoliv, jediné nevhodné místo je pod stromy. Velmi dobře vypadá skalka ve svahu,zvlášť pokud ho zpevňujete půdopokryvnými rostlinami a kameny, alpinum si ale můžete stejně dobře vytvořit na rovině nebo na terénní vlně.

Zakládáme skalku

Každá skalka představuje hodně počáteční práce a vyžaduje také poměrně dost péče, ať je malá nebo velká. Na to myslete, než se do jejího budování pustíte. Jestli máte času málo, zvolte raději skalku menší a podle možností časem rozšiřujte. Nic nevypadá hůř, než alpinum ve stylu “sem tam kámen” s několika trsy rostlin.

Kameny

Pěkné kameny hledejte klidně v okolí, podél polních cest, v nedalekém kamenolomu, případně je lze zakoupit. Aby vypadala skalka autenticky, měly by být kameny stejného druhu nebo velmi podobné. Je amatérskou chybou osadit nesourodou směs různobarevných kamenů.

Vyberte největší a nejzajímavější kámen a posaďte ho do čela. Další skládejte tak, aby na sebe opticky navazovaly. Skalka by měla působit nenásilně, jako vytvořená přírodou.

Cestičky

Jestliže plánujete rozsáhlejší skalku, vybudujte si v ní cestičky. Jsou důležité k tomu, abyste se dostali k rostlinám vysazeným dál od kraje. Čas od času budete muset i skalku protrhat, vyplít a zalít.

Na chodníky lze použít ploché kameny, nebo můžete cestičky vysypat jemným štěrkem. Také se dá použít mulčovací kůra, která je k dostání v různých odstínech hnědé a žluté. takže ji můžete doladit s barvami rostlin.

Kdy vybudovat skalku

Nejlepší čas pro vybudování skalky je podzim. Kameny posazené do hlíny se přes zimu usadí a na jaře můžete připravenou skalku osázet rostlinami. Pokud plánujete vysadit cibuloviny, jako nízké tulipány (tulipán pozdní), sněženky, krokusy, hyacinty nebo bramboříky (cyklámen), i cibulky zasaďte před zimou. 

Jaké sázet skalničky a kdy

Skalku osazujeme na jaře, v měsíci březnu a dubnu. Pokud budete vysazovat hrnkové sazenice, ty můžete osázet i později. Nejvhodnější rostliny do skalky jsou bohatě a krásně kvetoucí nízké, které vytváří trsy a polštáře. 

Okraje zakryjte rostlinami převislými nebo půdopokryvnými – barvínek, mechovec, bedrnička, lomikámen a další. Jestliže máte skalku na přímém slunci, vysaďte tařici skalní, hvozdík, netřesk nebo plaménku. Do stínu či polostínu se hodí bohyšky, škornice nebo zběhovec plazivý. 

Alpinum snese i rostliny vyššího vzrůstu, jako je třeba stromková růže či vrba. Z křovin to je například kleč, jalovec nebo skalník.

Tags : skalkaskalničky

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response