close
Vrtačka

Aku nářadí je pro naprostou většinu kutilů nezbytnou součástí základního vybavení dílny. Mimo to se stejně hodí i při běžné údržbě domácnosti. Ale pokud má opravdu pomáhat, musí se vybrat s ohledem na plánované využití. Roli hraje hned několik faktorů, kterými by se měl řídit opravdu každý. Především jde o napětí akumulátoru, kapacitu, dobu nabíjení a samozřejmě i o samotný typ akumulátoru. Podívejme se společně na jednotlivé vlastnosti akumulátorového nářadí podrobněji.

Napětí akumulátoru

Jmenovité napětí akumulátoru hraje při určování výkonu nářadí zásadní roli. Základní akumulátorové články mají jmenovité napětí 1,2 V a výrobci často uvádějí výkon nářadí jako násobek této hodnoty – například 10,8 V, 12 V, 14,4 V, 18 V a tak dále. Mějte se však na pozoru, protože někteří výrobci mohou uvádět vyšší napětí (12, 14, 16 nebo 20 Voltů), kterého dosahuje akumulátor pouze v plně nabitém stavu.

Pro běžné práce (např. šroubování) postačuje napětí kolem 3,6 V, ale pro náročnější úkoly (typicky vrtání, broušení, řezání) je samozřejmě žádoucí zvolit vyšší napětí. Za jakýsi standard lze považovat 18V akumulátor, který je dostačující pro většinu hobby činností a neztratí se ani mezi profi nářadím.

Kapacita akumulátoru

Kapacita akumulátoru se měří v ampérhodinách (Ah) nebo miliampérhodinách (mAh). Určuje, jak dlouho akumulátor dokáže poskytovat proud. Baterie s kapacitou 2 Ah vydrží dodávat proud o hodnotě jednoho ampéru po dobu dvou hodin. A platí, že čím náročnější práci po nářadí vyžadujete, tím rychleji se akumulátor vybije. Proto si před pořízením nářadí dobře promyslete, jak dlouho budete s nářadím pracovat a jak často budete mít možnost nabíjet akumulátor.

Doba nabíjení akumulátoru

Při výběru aku nářadí není vhodné přehlížet dobu nabíjení akumulátoru. Ideální je mít alespoň dva akumulátory a vždy jeden nabíjet, zatímco s druhým pracujete. Každý akumulátor má specifickou nabíječku a je důležité používat pouze takovou, která je určena k danému typu. Rychlost nabíjení závisí na kapacitě akumulátoru a typu nabíječky. Rychlé nabíječky mohou být efektivní, ale zároveň u nich hrozí zahřátí akumulátoru, což se může negativně podepsat na jeho životnosti.

Typ akumulátoru

Dříve oblíbené Ni-Cd a Ni-Mh akumulátory byly nahrazeny modernějšími Li-ion bateriemi. Li-ion baterie mají vyšší hustotu energie, nevybíjejí se samovolně a chlubí se delší životností. Výběr nářadí s Li-ion bateriemi je tedy výhodnější, a starší modely s Ni-Cd nebo Ni-Mh již nedosahují takové účinnosti.

Hmotnost

Čím větší výkon a kapacitu má akumulátor, tím je nářadí těžší. Při výběru aku nářadí si proto položte i otázku, zda budete ochotni pracovat s těžším nářadím pro dosažení vyššího výkonu, nebo jestli si pro běžné práce vystačíte s lehčí verzí.

Pokud při hledání ideálního aku nářadí zohledníte všechny výše uvedené faktory, určitě se vám podaří najít nástroje, se kterými budete pracovat efektivně a současně je budete vnímat jako pohodlné.

Zároveň platí, že aku nářadí renomovaných značek obvykle nabízí mnohem větší kvalitu i ergonomii. Dobrou volbou je například oblíbené aku nářadí Makita.

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response