close
Doplňky do domácnosti

Jak pečovat o litinové nádobí, aby vám vydrželo věčně?

litinové nadobí

Litinové nádobí je sice drahé, ale pokud se o něj budete správně starat, vydrží vám opravdu klidně celý život. Pokud jste zdatná kulinářka, určitě minimálně jednu takovou sadu doma vlastníte. Je totiž velice funkční a estetická. Jedinou drobnou nepříjemností však je, že jejich údržba může být notoricky známá.

Pořízení litinového nádobí do moderní kuchyně sice něco stojí, ale má to svůj důvod. Sada litinových pánví, jakožto nejodolnějšího typu nádobí, vám může vydržet celý život – tedy pokud víte, jak s ní správně zacházet. V porovnání se standardními hliníkovými nebo nerezovými hrnci a pánvemi existuje několik dalších zásad, které byste měli znát, pokud jde o péči. Existuje ale několik běžných chyb, kterých se začínající majitelé vždy dopouštějí.

Vždy nádobí důkladně vysušte

Možná jste zvyklí nechávat pánve odkapávat na sušáku vedle kuchyňského dřezu nebo v myčce nádobí až do dalšího použití. Pokud jde ale o litinové nádobí, je důležité, abyste je vždy důkladně vysušili. Zabráníte tak korozi. Nikdy byste tedy neměli nechávat litinové nádobí sušit na vzduchu, zejména pokud jste použili nějaký mycí prostředek.

Pokud chcete mít jistotu, že je vaše litinové nádobí opravdu dostatečně vysušeno, po umytí je vložte do trouby na nízkou teplotu. Tím zajistíte, že nádobí bude suché a připraveno k dalšímu použití.

Pozor na náhlé změny teploty

Při mytí litinového se snažte vyhnout náhlým změnám teploty, protože přechod z velmi horké na studenou může nádobí poškodit. Horkou litinovou pánev nedávejte do studené vody a před mytím ji vždy nechte postupně vychladnout, protože náhlé změny teploty mohou způsobit prasknutí nebo deformaci kovu. Také se vám bude mnohem snadněji čistit a vaše pánev se bude lesknout. 

Nikdy nepoužívejte kovové nádobí

Abyste předešli poškození smaltu uvnitř pánve či hrnce, ujistěte se, že při vaření nikdy nepoužíváte kovové náčiní. To platí pro špachtle, nože, kleště, a dokonce i metly. Myslete na to stejně jako na to, abyste nepoškrábali nepřilnavý povrch pánve jakékoli jiné pánve. Používejte raději dřevěné nebo silikonové náčiní.

Pozor na těžké oleje

Při vaření v litinovém nádobí je vždy lepší zvolit lehčí olej a vyhnout se těžším druhům, jako je například olivový olej. Řepkový nebo slunečnicový olej má totiž vyšší bod zakouření, zatímco oleje s nízkým bodem zakouření mohou na dně pánve zanechávat zbytky. Vyvarujte se také příliš silnému nalévání oleje. Ve většině případů stačí použít tenčí vrstvu.  

Litinové nádobí nenamáčejte

Namáčení pánví je častou chybou, kterou dělá mnoho majitelů litinového nádobí, ale abyste se vyhnuli korozi, neměli byste litinu nikdy nechávat ve vodě. Abyste předešli rezavění, jemně nádobí vydrhněte kartáčem a horkou vodou a poté důkladně osušte. Měli byste se také vyhnout drsným mýdlům nebo drátěnkám, protože to může ovlivnit povrchovou úpravu. V ideálním případě byste měli litinové nádobí mýt ručně, abyste zajistili jeho dlouhou životnost.

Litinové nádobí správně skladujte

Během skladování můžete mezi nádobí také vložit papírovou utěrku, která pohltí případnou vlhkost. Stohování pánví na sebe může způsobit oprýskání vrstev, proto litinové nádobí ukládejte jednotlivě a mezi ně vkládejte měkkou vrstvu.

Investice do litinového nádobí je jistě účelnou investicí, ale musíte být připraveni na tato opatření. Dodržujte tyto jednoduché kroky a litinové nádobí vám vydrží celý život.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : nádobí

The author Michaela

Leave a Response