close
obrázek_2023-07-25_162036859

Existují lidi, kteří usnou kdykoliv a kdekoliv. Na druhé straně jsou tu ti, kteří musí mít ticho, ale hlavně tmu. Do které skupiny patříte vy? Patříte-li do té druhé, jistě jste zažili situaci, kdy i přes zaclonění světlo stále procházelo skrz a vytoužená tma se stále nedostavovala. Obzvláště v létě, kdy jsou dny opravdu dlouhé a sluneční paprsky svítí dlouho do večerních hodin, je důkladné zatmavění opravdu náročné.

Možností, jak zamezit vstupu světla, je mnoho. Zvolit si můžete textilní závěsy, rolety nebo klasické žaluzie. Nepomáhají nejen se zacloněním světla, ale také dokážou regulovat teplotu v místnosti. To v létě opravdu oceníte. Která z možností funguje nejlépe a je nejsnadnější na údržbu?

Závěsy

Stará dobrá klasika, která se využívá již velice dlouho. Nikdy nevyjdou z módy, ani s nimi nikdy nešlápnete vedle. Jejich největší výhoda spočívá ve snadné údržbě. Jsou textilní, takže je jednoduše vložíte do pračky, vyperete a zanedlouho můžou být zase na svém místě. Snadno je sundáte a vyměníte za jiné. Můžete si tak interiér upravit přesně podle svých představ. Již se vám nestane, že se závěsy okoukají. Je jich velké množství – liší se barvou, druhem textilie délkou i strukturou. Bývají středobodem místnosti, proto byste jim měli věnovat náležitou pozornost i finanční prostředky.

Zvolíte-li si závěsy, pomohou vám nejen se zatemněním pokoje, mají i další benefity. Když se bavíme o zatemňování, závěsy jsou na toto opravdu skvělé. Když si zvolíte typ s názvem blackout, do místnosti se vám nedostane ani paprsek světla. Jsou složeny z pogumované vrstvy, která nejen že zamezí vstupu světla, ale také odhluční. Kdybyste toužili po pouhém částečném zamezení vstupu světla, zvolte lehčí polopropustnou látku. Další úlohy, kterých jsou schopny se závěsy se chopit, jsou zateplit i izolovat. To oceníte především v zimních měsících. Už vám nebude okny utíkat teplo z místnosti.

Závěsy v místnosti ji změní k nepoznání. Opticky prostory zmenšují. Do tmavých a už tak malých místností zvolte závěsy, které jsou světlé a lehké. Nebudou působit tak mohutně. Prostor zbytečně „nezaplácnou“. Naopak u prostorných a světlých místností se nebojte sáhnout po těžkých, tmavých a hutných závěsech.

Žaluzie

Populární byly především v počátcích tohoto století. Proč? Jsou sice velmi praktické a funkční, ale nejsou téměř vůbec stylové. Nepočítejte tedy, že vám doplní a vyšperkují interiér. Oproti závěsům si ale můžete regulovat množství propuštěného světla. Záleží již na vás, jakou orientaci preferujete, zda horizontální, či vertikální.

Žaluzie nejsou výsadou pouze interiéru, existují druhy, které jsou vhodné i ven. Použijte je například na terase či verandě. Mezi její přednosti patří především životnost, vydrží vám totiž i několik desítek let. Údržba také není příliš náročná. Žaluzie stačí pouze otřít hadříkem nebo přejet prachovkou. Lze to i jinak. Nebaví vás úklid? To lze rychle vyřešit. Nechte si žaluzie nainstalovat mezi izolační skla.

Moderní žaluzie jsou vyráběny z bambusových či dřevěných tkanin. Nejpoužívanější je ovšem hliník, je lehký, pružný ale zároveň pevný. V interiéru však budou mít největší efekt dřevěné nebo bambusové. Oblíbené na trhu jsou i plisované závěsy. Nejenže zamezují vniknutí světla, ale také zabraňují chladu a v letních měsících horku.

Rolety

Jsou velmi podobné žaluziím. Opět je můžete umístit jak dovnitř, tak i ven. Ty, které umísťujete do exteriéru, jsou ve většině případů vyrobeny z hliníku. Odhlučňují, zatemňují a chrání proti vniknutím zlodějů.

Interiérové rolety jsou vyráběny z polyesteru s antistatickou úpravou. Jedná se o levnou a snadno udržitelnou variantu zamezení vniku světla. Populární jsou tzv. zebrované rolety. Střídají se zde nepropustné a polopropustné pásy. Snadno regulujte množství sluněných paprsků. Úplné zatemnění vznikne až s bočními lištami.

Čemu dáváte přednost vy?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : roletyžaluziezatemněnízávěsy

The author Michaela

Leave a Response