close

Když se podíváme podrobněji n vysvětlení pojmu retro, zjistíme, že jde o označení něčeho minulého, zaniklého, prostě cokoliv zpět v čase. Zároveň jde ovšem o něco, co ve své době mělo nějakou společenskou nebo kulturní hodnotu, kterou můžeme v současné době přijmout a napodobit. Pokud jde o bytový design, nejčastěji se retro spojuje s 50. – 70. lety 20. století. Těžko říct, proč, ovšem právě tato doba nabízí řadu zajímavých směrů a spoustu inspirace.

Co nabízí retro styl v kuchyni? Když se vrátíme zpět do doby, o níž je řeč, nelze nepřipomenout, že v té době byly kuchyně v panelových domech uniformní a typizované, jediné, čím bylo možné se odlišit, byly barvy. Bytové zařízení muselo být především funkční, proto byl tvar nábytku a dalších zařizovacích prvků velmi jednoduchý. Barvy tedy byly velice žádoucí, ať už na stěnách, na nábytku či na doplňcích.

Retro prvky z 50. – 70. let v kuchyni

Hlavní devizou doby byly veselé barvy, nicméně v kuchyni převládaly kuchyňské linky bílé či smetanové barvy. I dnes málokdo volí linku s barevnými dvířky, i když i takové varianty se. Chcete-li v kuchyni nějaký retro prvek, zkuste v tomto stylu lednicí. Na trhu se nabízí moderní a plně vybavené ledničky, které vzhledově připomínají minulost díky barvám, oblým tvarům a specifickým úchytkám. Druhým, celkem běžně dostupným prvkem v retro kuchyni jsou barevné plastové židle s kovovýma nohama, tapeta s vhodně zvoleným vzorem či ubrus, utěrky a závěsy s kostkovaným vzorem.

Co je ještě retro

Máte ve vaši kuchyni dost místa? Pořiďte si kredenc. Takový, jaký si pamatujete z kuchyně vaší babičky. Takovou, co má prosklenou vrchní část, vyklápěcí bar a  zásuvky na příbory. Jestli nemáte moc místa, zkuste alespoň menší příborník či tzv. skleník – skříňku s prosklenými dvířky.

Retro kuchyně nemusí ani představovat žádné velké nákladné vybavení, poctivý nádech nostalgie dodají stylové spotřebiče. Kromě lednice to může být retro mixér, topinkovač, konev na ohřívání vody, ale klidně i retro kamna. Vše doplňte dobovými dekoracemi.

Tags : retro kuchyněretro trendy v kuchyniretro v kuchyni

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response