close

Chcete aby vaše ložnice byla oázou klidu? Máme pro vás několik tipů, jak dosáhnout toho, abyste ráno vstávali vždy odpočatí a uvolnění. Ne všechna řešení jsou náročná a některé z nich vám možná změní život.

Šatní skříň v ložnici
Šatní skříň v ložnici

Úložné prostory

Pokud váš klidný spánek narušuje každá drobnost, je dobré přemýšlet nad uložením šatstva a dalších věcí v ložnici. Váš noční neklid mohou zvyšovat i různé věšáky s oblečením. Málokdo má možnost pořídit si k ložnici šatnu nebo jinou podobnou speciální místnost pro uložení oblečení.

Nebojte se však investovat do obří skříně s posuvnými dveřmi. Do ní se vejde nejen oblečení, ale například i žehlicí prkno. Rozměrná skříň nebývá mnohdy problém ani v menších prostorách, protože vysoké a dlouhé šatní skříně jsou poměrně úzké, což znamená, že vaše věci udrží v jedné straně místnosti bez toho, aby se vám oblečení povalovalo poblíž postele.

Postel

Základem ložnice, z níž budete mít dobrý pocit, je kvalitní postel, ideálně z masivu. Takové postele jsou mnohem stabilnější a déle vydrží. Důležitá je však matrace s roštem. Pokud trpíte na bolesti zad, hlavy a končetin, volte ortopedickou matraci. Pro snadné vstávání doporučujeme vyšší postel, ze které v sedu dosáhnete nohama na zem.

Zvláštní zřetel klaďte i na lůžkoviny. Existuje velké množství sezonních materiálů, ale také celoročně využitelných druhů ložního prádla. Myslete na to, že nemusíte nutně trávit celé letní noci u otevřeného okna nebo v ložnici už od října přitápět na noc. Pokud se v noci budíte horkem, je možnost pořídit letní povlečení i pokrývky z chladivých materiálů, jež umožňují proudění vzduchu.

Materiál sám o sobě není jen záležitost pocitu, ale také snadné údržby. V povlečení z bavlny se chová lidská kůže přirozeně, nezapaří se a není poškrábaná, nicméně pevné přírodní materiály mají taky výhodu, že je možné je prát na vyšší teploty. Tuto výhodu oceníte zejména při nemocech a v případě alergií. Pokud chcete, aby vaše postel působila luxusním dojmem, pořiďte si povlečení z damašku nebo bavlněného saténu.

Decentní osvětlení

Při volbě světel do ložnice se pokuste vyhnout bílým a modrým barvám světla. Volte žárovky s teplejším světlem. Je dokázáno, že modré a bílé světlo v mozku zamezuje procesům, které ukládají tělo a hlavně mozek ke spánku. Pokud tedy chcete klidný a kvalitní spánek, použijte červená, žlutá a hnědá světla.

Mnoho lidí upřednostňuje do ložnice stmívací světla, a to proto, aby šok po probuzení a během ranního vstávání nebyl tak velký. Stejně tak před spaním je příjemnější tlumené intimní osvětlení. Je také možné vybrat si osvětlení s proměnami teploty barev. Tak můžete ráno svítit bílým světlem a večer zase červeným.

Tags : ložnice

The author Jaroslav

Leave a Response