close
Praktické tipy

5 barev závěsů, kterým byste se v ložnici měli vyhnout

Výběr vhodných barev do interiéru je důležitý, psychologie barev je zajímavým oborem, který se zaměřuje na to, jak nás barvy v okolí ovlivňují. Například v ložnici výběr barev může ovlivňovat váš spánek. Pozornost je mnohdy věnována spíše větším plochám jako jsou stěny, výběr barvy povlečení a podobně. Ovšem i zdánlivá drobnost jako jsou závěsy, může významně ovlivnit to, jak se budete cítit.

Výběr barev

Při výběru barev do ložnice byste se měli vyhnout červené, černé, fialové a oranžové. Tyto barvy vyvolávají emoce, které se do klidného prostoru ložnice nehodí. Pokud toužíte po barevném kontrastu i v ložnici, můžete vybírat drobné doplňky v těchto barvách. Dokážou rozzářit prostor, přičemž nebudou rušivé. Ovšem u některých barev je dobré vyhnout se jejich použití na velkých prostorech. Závěsy jsou v ložnici velmi praktickým doplňkem, ovšem pouze s výběrem té správné barvy. Kterým se tedy při výběru vyhnout?

Červená

Červená je jednou z barev, které byste se rozhodně měli vyhnout. Je na prvním místě seznamu každého odborníka. Proč je právě tato barva tak problematická, pokud jde o spánek? Odstíny červené barvy, které jsou živé nebo intenzivní, stimulují mozkovou aktivitu a mohou vyvolat pocity vzrušení či hněvu. Příliš mnoho červené ve vaší ložnici tak může zvýšit vaši tepovou frekvenci, čímž vás více probudí a usínání bude mnohem těžší.

Červená je také jednou z nejvíce energizujících barev, které si můžete vybrat. Symbolizuje konflikt, nebezpečí a moc – to vše je nevítané v prostoru, kde se snažíte uvolnit a usnout. Vzhledem k intenzitě této barvy a mnoha emocím, které vyvolává, byste se červeným závěsům v ložnici měli rozhodně vyhnout.

Oranžová

Stejně jako červené, oranžové byste se také měli vyhnout pro její energizující vlastnosti. Ačkoliv jde o veselý odstín, který může interiér projasnit, do ložnice se bohužel nehodí. Odstíny oranžové totiž stimulují aktivitu v našem mozku a těle, činí nás tak více ostražité. To je však v ložnici velmi nežádoucí, jelikož jde o místo, které by mělo být klidné a vhodné pro ničím nerušený odpočinek. Oranžové závěsy vám mohou rušit spánek, komplikovat usínání a celkově komplikovat odpočinek.

Fialová

Ložnice je oázou klidu, mnohdy se proto můžete setkat s tipy, jak vytvořit útulný klidný prostor. Tyto tipy mohou zahrnovat právě barvy, přičemž fialová je vnímána jako relaxační odstín. Ovšem dle odborníků může tato barva ve skutečnosti dlouhodobě bránit vašemu spánku. Pokud se tedy rozhodnete použít fialovou jako výrazný prvek interiéru, třeba na závěsech či povlečení, rozhodně byste to neměli přehánět. Méně je někdy více, přílišná barevnost je v ložnici rušivým elementem.

Žlutá

Žlutá barva v interiéru může být poněkud kontroverzní, zatímco někteří ji milují, jiní ji doma nemohou ani vidět. Žlutá je přitom radostnou barvou, která dokáže každý prostor naplnit pozitivitou. Pokud vás tedy lákají žluté doplňky, směle do toho. V ložnici však buďte opatrní. Dle jedné studie totiž právě žlutá barva patří mezi odstíny, které nejméně podporují klidný spánek. Dvacet dva procent respondentů přiznalo, že žlutá barva v jejich ložnici významně snižovala kvalitu spánku. Výsledek se může zdát překvapivý, ovšem právě pozitivita vyzařující ze žluté barvy ztěžuj našemu mozku relaxaci a odpočinek.

Černá

Černá se může zdát jako nejlepší barva, kterou si můžete pro své závěsy vybrat. Zejména díky její schopnosti blokovat sluneční světlo, které může přerušit váš ranní spánek. Bohužel však ani černé závěsy vám nezajistí ničím nerušený spánek. Tato barva udržuje mozek bdělý, čímž vám stěžuje usínání. Zvolte proto raději jiné neutrální odstíny jako je šedá a podobně.

Závěsy jsou skvělým doplňkem interiéru, blokují světlo, aby vás při spánku nerušilo, a přitom jde o stylový prvek ložnice. Výběr barvy je však velmi důležitý, držte se spíše neutrálních barev, které vás nebudou rušit.

zdroj foto: www.freepik.com

Tags : ložnicespánekzávěsy

The author Michaela

Leave a Response