close

Rostlina calamus rotang je liána rostoucí v Malajsii. My ji známe spíš jako materiál na lehký splétaný nábytek, který je praktický a přesto elegantní. Řeč je o přírodním ratanu. 

Přírodní ratan je vhodný pro použití především na nábytek do interiéru,ať už si pořídíte celou sedací soupravu, křesílko nebo komodu. Samozřejmě si můžete pořídit z přírodního ratanu i zahradní nábytek, tam ale pro svou větší odolnost bývá vhodnější ratan umělý.

Umělý nebo přírodní?

Obklopovat se v domácnosti předměty z přírodních materiálů je rostoucí trend posledních let. Vyprodukovali jsme příliš mnoho plastů a jiných umělých hmot, s nimiž si příroda neví rady. Z ekologického hlediska je tedy přírodní ratan rozhodně lepší. Mezi další výhody jistě patří pevnost, dlouhá životnost a snadná údržba – stačí jen nábytek otřít vlhkým hadříkem a pokud se začne loupat lak, znovu ho nalakovat. Hodí se do domácnosti s alergikem.  

Umělý ratan je od přírodního téměř k nerozeznání od přírodního, je však tvořen z vláken polyethylenu, který není zdraví škodlivý a dá se dobře recyklovat. Navíc je velmi odolný vůči vodě i UV záření a je téměř bezúdržbový. Na rozdíl od přírodního ratanu mu nevadí ani přímé slunce ani vlhkost, takže se hodí právě na terasy a zahrady.

Co všechno si můžete z ratanu pořídit

Ratan je v domácnostech oblíbený pro svou nízkou hmotnost, takže se nábytek z něj dá snadno přestavovat. Jestli si ale myslíte, že z ratanu seženete jen nějaká ta křesílka nebo stolky pod květináče, možná budete překvapeni šíří nabídky. Dnes je naprosto běžné pořídit si celou pohodlnou sedací soupravu, konferenční stolek i různé truhly a komody  do obýváku či dokonce manželskou postel. Kromě toho, že o nábytek z ratanu opravdu nemusíte nijak složitě pečovat a že se hodí do každého interiéru, jistě oceníte jeho originalitu a styl stejně, jako ho měli v oblibě už staří Egypťané.

Tags : ratan v interiéruratanový nábytekvýhody ratanu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response