close

Beton je stavební hmota, se kterou se setkáváme pravděpodobně denně. Většina lidí se pak už někdy v životě pokusila byť jen malé množství betonu i sama vyrobit, na různé stavební úpravy či drobné opravy.

Kvalitu betonu prověří mrazy

Základem přípravy kvalitního betonu je právě správný poměr surovin, tedy cementu, písku, vody, a případně štěrku. A to především pokud má materiál vydržet více, než jen příchod prvních mrazů. Právě zimní období je pro beton zatěžkávací, a nejeden stavitel s příchodem jara nachází své betonové konstrukce ozdobené prasklinami, jejichž opravy jsou složité a náročné.

Není poměr jako poměr

Dobrý a pevný beton získáte při poměru písku (kdy třetinu objemu písku můžete nahradit také kamenivem) a cementu v rozmezí 2:1 až 3:1. Při tomto poměru směs obsahuje dostatek cementového tmelu vzniklého smícháním vody a cementu, a tento je schopen dostatečně obalit všechna zrna písku. Raději si proto vždy odměřujte suroviny v přesném poměru, který by měl být navíc stejný pro všechny várky betonu, které pro stavbu použijete, aby celá stavba byla kompaktní a stabilní. Pak je třeba sledovat také samotnou výslednou směs, zda je kvalitní nebo ne.

Jak poznáte dobrý beton

Pokud mícháte beton ve spádové míchačce, kvalitní směs poznáte podle toho, že se pěkně převaluje, při vysypání například do kolečka vytvoří kužel, a neoddělujese od něj voda. Pokud se voda odděluje, je beton řídký, a je velká pravděpodobnost, že se po vytvrdnutí bude drolit a neminou vás praskliny. Ty pak už většinou můžete vyřešit pouze kompletním odstraněním starého betonu sbíječkou, a novým pokusem o kvalitnější´ provedení – proto si raději opravdu dejte záležet.

Speciální opatření proti mrazu

Aby váš beton skutečně vydržel i nápor tuhé zimy, měl by být dostatečně hutný a kvalitně promísený. Ideální je proto případně přidat do směsi speciální provzdušňovací přísady, které v betonu vytvoří drobné vzduchové bublinky. Podobnou službu vám ale prokáže i obyčejný saponát na nádobí, kterého vám postačí jedna polévková lžíce na klasickou osmdesátilitrovou míchačku. Životnost betonu tím zvýšíte několikanásobně, přitom doslova za pár korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Tags : betonmíchání betonuPříprava betonu

The author Stefan Tichy

Leave a Response