close

Pořídili jste si nové moderní baterie k umyvadlu či vaně? Jenže za pár měsíců už tak krásné být nemusí. Voda udělá své a postupně se na bateriích začne usazovat vodní kámen. Máme pro vás tipy, díky nimž bude vodovodní baterie odvápněna raz dva. Jak na to? 

Zbavit varnou konvici či kávovar vodního kamene je snadné. Většina z nás do konvice nalije ocet, který přivedeme k varu, a po vodním kameni není ani stopa. Jenže už tak snadné to není u těžko dostupných míst, konkrétně u koupelnových či kuchyňských baterií.

Odvápnění vodovodní baterie

Nejen proto, že baterie, která je zanesena vodním kamenem nevypadá moc vábně, ale také kvůli její správné funkci je zapotřebí baterii vodního kamene zbavit. Možná si to neuvědomujete, ale právě vodní kámen je častou příčinou podivné pachuti, nehledě na to, že je jakousi živnou půdou pro bacily.

Ocet nebo kyselina citronová

Baterie jsou vybaveny tzv. směšovací tryskou, kterou někdy nelze tak snadno odšroubovat – zvláště, pokud jsou usazeniny vodního kamene skutečně silné.

  1. Do pevného sáčku nalijte trochu octa nebo kyseliny citronové.
  2. Sáček nasaďte na baterii a trysku tak, aby tyto části, které jsou od vodního kamene, byly řádně do směsi ponořené.
  3. Sáček k baterii pořádně připevněte a připusťte do něj trochu vody.
  4. Nechte působit půl hodiny, a poté sundejte.
  5. Pokud jste baterii nikdy neodvápňovali a usazeniny byly skutečně hojné, počítejte s tím, že ji budete muset dočistit například starým zubním kartáčkem.

Aspirin nebo čistící tablety

Vyzkoušet také můžete jinou alternativu v podobě aspirinu či čistících tablet na zubní protézy. Stačí je rozpustit v malém množství vody, a stejně jako u předchozí možnosti umístit na baterii.

Pamatujte, že vodní kámen byl, je a vždy bude, proto na tento fakt nezapomínejte při každém úklidu.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : bateriečištěníVodní kámen

The author Michaela

Leave a Response