close

Pokud nemáte k dispozici zahradu nebo aspoň balkon, tak si pravděpodobně své pěstitelské aktivity vynahrazujete pořízením pokojových rostlin. I ony potřebují, aby se o ně někdo pravidelně staral, dodával jim vláhu a živiny, přesazoval a hovořil k nim klidným a vyrovnaným hlasem. Pokojovky dokážou v interiéru vytvořit velmi příjemnou atmosféru, zároveň čistí vzduch a produkují kyslík. Jak si vyrobit domácí hnojivo, kterým podpoříte jejich růst?

Pro které pokojové rostliny se rozhodnout

Při výběru pokojových rostlin je nutné přihlédnout k jejich nárokům, jestli jste schopni je pravidelně dodržovat. Pokud například často cestujete, tak byste si neměli pořizovat rostliny náročné na závlahu. Naopak uděláte dobře, když si koupíte sukulenty a kaktusy, jež jsou na vodu nenáročné.

Rostliny vybírejte i s ohledem na to, jaké zkušenosti s jejich pěstováním máte. Existuje celá řada pokojovek, které se hodí i pro začátečníky. Jsou totiž schopné přežít i necitlivější zacházení. Patří mezi ně třeba africká fialka, tchynin jazyk, fikus benjamin, zelenec.

Co by mělo obsahovat hnojivo pro pokojové rostliny

Základem každého hnojiva pro rostliny, jsou dusík, fosfor a draslík. V případě pokojových rostlin byste měli vzít v úvahu to, že rostou v jiných podmínkách než venkovní rostliny. Proto jsou na výživu o něco náročnější. Prospěje jim nejen dodání uvedených minerálů, ale také dalších látek, jakými jsou hořčík, vápník, zinek, mangan, měď. Půda v květináči se totiž tolik neobnovuje jako ta, co je venku na záhonu. Proto záleží na pěstiteli, co zemině a rostlinám dodá a čím podpoří jejich růst či tvorbu květů.

Hnojiva pro pokojovky se běžně prodávají v hobby marketech, kde najdete různé typy od různých výrobců. Nabídka je hodně pestrá, existují hnojiva pro jednotlivé druhy pokojových rostlin, nebo můžete pořídit nějaké univerzální hnojivo. Jestliže je vám ale proti srsti kupovat chemii a raději byste něco ekologického, tak si hnojivo vyrobte doma. Postačí vám na to běžné prostředky, které v domácnosti najdete.

Jak poznat, že rostliny nutně potřebují hnojení

I pokojové rostliny jsou živým organismem, který dává najevo, když se mu daří a také tehdy, když strádá. Hnojení bude zapotřebí, objeví-li se u rostlin nezdravý vzhled, malé a vybledlé listy, pomalý růst, slabé výhonky, opadávání pupenů, malá tvorba květů.

Ovesné vločky

Velkou zásobárnou bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitamínů B1, B6, E, železa, vápníku, fosforu a lecitinu. Jsou i vhodným hnojivem pro domácí rostliny. Ovesné vločky můžete pomlít na mouku a tou jemně posypat povrch zeminy v květináči. Také lze mouku zapracovat opatrně do půdy.

Kvasnice a cukr

Výborným hnojivem, které ale stačí používat maximálně dvakrát ročně, je to, co si vyrobíte z kvasnic a cukru. Obojí dáte do vyšší nádoby a zalijete teplou vodou. Pak necháte na teplém místě stát asi po dobu dvou hodin. Připravené hnojivo je třeba zředit studenou vodou, kdy dáte jeden díl hnojiva a pět dílů vody. Tímto roztokem pak zalijete pokojové rostliny aplikací na kořeny. Kvasnicemi je vhodné pokojovky hnojit tehdy, kdy zakládají poupata, tedy na jaře. A pak zase na podzim.

Kvasnice jsou bohaté na vitamíny skupiny B, které rostlinám velmi prospějí. Cukr je zase ve své podstatě glukóza, což je výborný stavební materiál pro rostliny. Využívají ho buňky pro svůj růst. Cukr navíc dokáže zabránit tvorbě plísní v zemině a podporuje sílu kořenů.

Toto hnojivo vás bude stát jen pár korun, přitom výsledný efekt u pokojových rostlin bude viditelný. A to možná lépe, než kdybyste je hnojili průmyslovými hnojivy.

Dáváte přednost ekologickým hnojivům, nebo klasickým chemickým prostředkům?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : hnojeníhnojivopokojové rostliny

The author Michaela

Leave a Response