close
Komerční články

Osvětlení podkrovního bydlení: jaké interiérové světlo je ideální?

zarovka

Osvětlení podkroví je velmi důležité a určitě by se na něj mělo myslet už v projektu výstavby nebo rekonstrukce. Ovšem můžete ho samozřejmě dodělat i samostatně. Podkroví musí být velmi dobře osvětleno, protože často se do něj nedostává příliš denního světla, pokud nemáte velká střešní okna. Nicméně určitě nemůžete do podkroví umístit jakékoli světlo a měli byste tak osvětlení podkroví dobře promyslet.

Střešní okna nejsou řešením

Střešní okna jsou účinná, ale nemůžete je umístit hlouběji než 40 cm. Kvůli tomu mají zároveň omezené možnosti použití. Například pokud máte stropy níž než 40 cm od střechy, třeba kvůli izolaci, potom nastává problém, který se dá vyřešit jen dalšími stavebními úpravami. Proto je důležité myslet také na umělé vnitřní osvětlení půdy, to se může postarat o zbytek světla.

Rozhodně nebude stačit jedno centrální světlo

Jestliže jste dříve na půdě měli jedno centrální světlo, které stačilo, tak po rekonstrukci začněte o podkroví přemýšlet trochu jinak. Už to nebude ta nevzhledná půda jako dřív, ale obytné podkroví, které si zaslouží unikátní osvětlení. Navíc podkroví je většinou jeden velký nepřepažený prostor, proto není vhodné pouze jedno centrální stropní světlo, jak jste zvyklí například v jednotlivých místnostech v domě.

Kombinace bodových a nástěnných svítidel

Účinná a oblíbená je kombinace bodových a zároveň nástěnných svítidel. Bodová svítidla je možné v podkroví využít jako primární osvětlení. Jsou umístěna ideálně v sádrokartonových podhledech, které se v podkroví běžně používají. Bodová svítidla jsou v tomto případě ideální, protože je jich více a dokážou zcela osvětlit potřebný prostor.

Oproti tomu nástěnná svítidla mohou být velmi užitečná jako sekundární osvětlení. Tedy vedlejší osvětlení, které je většinou spíše dekorativního charakteru, ale i tak dokáže velmi dobře prostor osvětlit. Primární a sekundární osvětlení by mělo být součástí každého většího prostoru – právě takovým prostorem je například i podkroví.

Osvětlení pomocí RGB LED pásek

LED pásky pomáhají vytvořit příjemnou atmosféru díky ambientnímu osvětlení. Zdroj: pixabay.com

Říkáte si, jak osvětlit podkroví pomocí LED pásek? Prostor určitě pomocí LED pásek zcela neosvětlíte, ale můžete vytvořit poměrně zajímavou designovou atmosféru. Většinou se LED pásky využívají jako obrysové osvětlení – právě tak ho můžete snadno využít také v podkroví. Velkou výhodou RGB LED pásku je, že ho většinou je možné nalepit přímo do prostoru, kde má svítit. Nemusíte ho složitě instalovat a jinak připevňovat. Jako nové osvětlení už volte jedině osvětlení s LED technologií. Moderní LED osvětlení nabízí mnohem delší životnost než klasické žárovky, zářivky a jiné osvětlení. Stejně tak je LED osvětlení mnohem úspornější. Ukazuje se, že LED osvětlení umí uspořit oproti klasickým zářivkám až 30 % energie. Kromě toho se vůbec nezahřívají a většinu energie skutečně využívají pouze na svícení. Navíc si budete moct kdykoli změnit barvu osvětlení, to je unikátní kouzlo RGB LED pásku.

Zvolte jedině LED osvětlení

Jako nové osvětlení už volte jedině osvětlení s LED technologií. Moderní LED osvětlení nabízí mnohem delší životnost než klasické žárovky, zářivky a jiné osvětlení. Stejně tak je LED osvětlení mnohem úspornější. Ukazuje se, že LED osvětlení umí uspořit oproti klasickým zářivkám až 30 % energie. Kromě toho se vůbec nezahřívají a většinu energie skutečně využívají pouze na svícení.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Martin Novotný

The author Martin Novotný

Leave a Response