close

I v malém bytě se dá krásně žít, pokud ho vybavíte efektivně a prakticky tak, abyste měli dostatek úložných prostorů a přitom byt nepůsobil stísněně. Je třeba správně využít každý centimetr čtvereční, ne-li krychlový. Pokud zvolíte správný nábytek, vhodné dekorace a barvy, i v malém bytě se dá žít pohodlně. Zkuste naše tipy, jak zařídit malý byt, aby nepůsobil stísněně.

1. Co dovolí dispozice bytu

Když si pořídíte malý byt, musíte počítat s tím, že už je v podstatě vše dané, jak počet místností, tak i jejich velikost. Jste-li nenároční a pořídili jste si byt o velikosti 1+KK, musíte již dopředu počítat s tím, že do jedné místnosti potřebujete vměstnat  pracovní kout, místo na spaní a relaxaci a také dostatek úložného prostoru pro všechny nezbytnosti. Málokdy se můžete pustit do přestavby – zbourat některu zeď nebo naopak přistavět příčku. Musí vám to umožnit nejen dispozice bytu, ale často i majitel, protože tyto malé byty si obvykle pronajímáme na přechodnou dobu. 

2. Nábytek ledacos vyřeší

Do malého bytu nevybírejte robustní nábytek z masivu. Tyto kusy vypadají v malém bytě nepatřičně mohutně a zabírají moc místa. Velmi dobrou volbou je nábytek vyrobený na zakázku, který se vám bude líbit a využijete každý centimetr, a to i do výšky. 

Nábytek by měl být světlý, sedačka ideálně rozkládací a s úložným prostorem, kam se dá schovat spousta sezónních věcí. Volte spíše rovné a čisté linie nábytku, skříň s posuvnými dveřmi a zrcadly. Řadu otevřených i uzavřených polic lze pověsit na stěny a tím ušetřit podlahovou plochu. Uzavřený nábytek se do stísněných prostorů hodí hlavně proto, že za dvířky snáze udržíte pořádek. A ten je v malém bytě zásadní, pokud nechcete mít permanentní pocit stísněnosti a chaosu.

3. Jasné barvy

Barvy vybírejte do malého bytu s rozmyslem. Letošní barvy roku vybrané odborníky z Pantone Color Institute (jasně žlutá a šedá) se ovšem zrovna v malých interiérech velmi hodí, a to i v kombinaci. Vsaďte na žlutou a ta vám prostor rozzáří a opticky zvětší. Šedá barva v monochromatickém stylu bude vypadat elegantně a doplnit ji můžete barevnějšími doplňky. Když budete obě barvy kombinovat, neuděláte chybu, byt bude působit vzdušně a optimisticky.

4. Optické zvětšení prostoru

Nejdůležitější na malém prostoru je dostatek světla, proto nestavte nic před okno. V malých místnostech také věnujte pozornost osvětlení – centrální svítidlo doplňte ještě menšími decentními lokálními světly s různou intenzitou. V obchodech je dnes velký výběr stojacích, stolních i nástěnných lamp, které nejen poskytnou světlo v tmavších místech bytu, ale také dokreslí tu správnou atmosféru.

5. Dekorace

S dekoracemi to nemusíte přehánět. Čím více doplňků n efekt, tím máte méně místa na důležité věci. Místnost pak vypadá neuspořádaně a špatně se udržuje pořádek. Varujte se přeplácanosti, byt musí zůstat vzdušný. Vsaďte spíš na praktické doplňky – na zrcadla a předměty s vysokým leskem. Chytře umístěná zrcadla opticky zvětšují a prosvětlují prostor. K úplné spokojenosti s bydlením v malém bytě patří organizace a pořádek. Vše je hned vidět. Pomůžou vám v tom různé dekorativní boxy či proutěné koše.

Tags : Malý bytoptické zvětšení prostoruzařízení bytu

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response