close

Vzhledem k tomu, že každá místnost slouží k naprosto jinému účelu, měli bychom věnovat patřičnou pozornost svítidlům v domácnosti. Osvětlení je třeba vybírat dle pokojů, ale podle jejich využití. Co tím myslíme se dočtete níže v článku. 

Kuchyně

Kuchyně je místem, kde většina z nás tráví spoustu času, ať už přípravou jídla, nebo právě jeho konzumací. Správné osvětlení je tedy základem kuchyně, protože nikdo nechce krájet cibuli při takzvané bludičce. Hlavním bodem je centrální světlo, dále byste se měli zaměřit na osvětlení pracovní plochy a také místa, kde stojí jídelní stůl, popřípadě barový pult s židlemi. 

Obývací pokoj

Mezi nejvyužívanější místnosti patří obývací pokoj, který slouží jako odpočinková a relaxační část vašeho bydlení. Proto je důležité vybrat takové osvětlení, které tuto odpočinkovou část podpoří. Tady se nabízí kombinace nejrůznějších svítidel, jako jsou stojací lampy, lampičky, bodová svítidla a také svíčky, které vytvoří dokonale klidnou atmosféru. Nesmíme zapomenout, že obývací pokoj je také místem, kde se setkáváme se svou rodinou a přáteli, proto dbejte i na důkladný výběr centrálního osvětlení.

Barva osvětlení

Je také důležité zmínit, že to správné osvětlení závisí na mnoha faktorech, jedním z nich je barva. Ta už závisí ale na každém z nás, protože někdo má rád barvy chladné, bílé, jiný dá přednost klasické teplé žluté. Jenže barva také závisí na dané místnosti či části pokoje. Pamatujte, že pracovní prostor by měl být osvícen minimálně 6 000 kelviny.

Úhel osvícení

Mezi nejčastější chyby týkající se osvětlení patří špatný úhel osvícení. Ono je sice hezké, že vám bodovky při vstupu svítí jako divé, ale pokud je nenatočíte tím správným směrem, můžete chodbu opticky zmenšit a ztmavit. Stejné je to také u zrcadel v koupelně nebo nesprávným umístěním lampy v obývacím pokoji.

Co se týká designu, nemusíte mít zrovna nejnovější designové svítidla, stačí, když budou praktické, účelné, a vy se při nich budete cítit dobře.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : osvětlenísvětlosvítidla

The author Michaela

Leave a Response