close
Instalace a rozvody

Kotle I a II. emisní třídy končí, rozloučit se s nimi musíte do 1. září 2022

Možná jste už zaregistrovali novinku, že od září letošního roku si už v kotli na tuhá paliva první a druhé emisní třídy ani neškrtnete. Netřeba panikařit, poradíme vám, jak zjistíte, zda se vás toto omezení týká a jakou zvolit alternativu vytápění namísto kotle?

Jakých kotlů se zákaz týká?

V současné době čeká tato výměna asi necelých 300 tisíc kotlů. Mezi tyto patří:

  • staré uhelné kotle, do nichž přikládáte tuhá paliva ručně,
  • kotle bez ventilátoru jako jsou například krby a krbové vložky,
  • staré prohořívací či odhořívací kotle na dřevo.

Odborníci se ale shodují, že do 1. září 2022 se výměna všech těchto tepelných zdrojů podaří.

Jak takový kotel poznám?

Dřívější kotle byly vyráběny podle starých norem, které na dokonalé spalování až tak nedbaly, a proto je ovzduší zatíženo škodlivinami jako je benzopyren. Mezi tyto kotle se řadí ty, jejichž výroba spadá před rok 2000. Dále jsou to kotle s ručním přikládáním s výrobou mezi lety 2000 – 2010, jejichž emisní třída je I a II. Nové normy určují, že všechny kotle musí spadat do třídy III až V. Kotel by měl mít výrobní štítek, na němž je emisní třída zaznačena.

Co když můj kotel emisní třídu splňuje?

Jestliže je váš kotel vyrobený v letech 2000 až 2010 a splňuje emisní třídu, vás se jeho výměna netýká. Podmínkou je však pravidelná kontrola (každé 3 roky), výsledkem je doklad o kontrole, který musíte pečlivě uschovat.

Jaké jsou dnešní možnosti kotlů?

Na výběr máte z vícero možností. Tou nejzákladnější je kotel na plyn, ovšem vzhledem k situaci dnešní doby je toto rozhodnutí na pováženou. Dále můžete zvážit také elektrokotel nebo stále oblíbenější tepelná čerpadla, která jsou sice dražší, ale za to velmi kvalitní.

Zdroj foto: pixabay.com 

Tags : kotelzopení

The author Michaela

Leave a Response