close

Je obecně známo, že alkohol (čistý líh) je pro úklid mnohdy nepostradatelným pomocníkem, který svou sílou předčí mnoho běžných čistících prostředků. Ovšem kvůli jeho vlastnostem je nutností při úklidu dodržovat následující pravidla.

Nemíchejte líh s bělidlem

Existuje několik chemických kombinací, kterým byste se měli za každou cenu vyhnout, a bělidlo a alkohol jsou jednou z nich. Čisticí alkohol obsahuje etanol a isopropyl, které při smíchání s bělidlem vytváří chloroform, toxickou sloučeninu, co uvolňuje toxické a korozivní výpary . Jejich vdechování může způsobit vážné problémy s centrálním nervovým systémem, játry a ledvinami, kromě toho také způsobuje podráždění kůže, plic a očí, nevolnost a závratě.

Nepoužívejte alkohol v blízkosti plamenů

Kvůli zjevnému obsahu alkoholu je líh vysoce hořlavý, což znamená, že je důležité se vyvarovat jeho používání v blízkosti otevřeného ohně ve vaší domácnosti. Před dezinfekcí alkoholem se ujistěte, že jste zhasli všechny svíčky.

Nepoužívejte alkohol v nevětraném prostoru

Jelikož je isopropylalkohol těkavá chemikálie, vytváří potenciálně škodlivé výpary. Když uklízíte svůj domov za pomocí čistého alkoholu, nezapomeňte otevřít okna a udržovat prostor co nejlépe větraný.

Některým povrchům a materiálům se vyhněte

I když je alkohol dostatečně silný na to, aby zničil bakterie E.coli a chřipkové viry, existují některé povrchy, pro které není vhodný.

  • Lakované povrchy: Vzhledem k tomu, že etanol obsažený v lihu je rozpouštědlo , líh může doslova rozleptat povrchové úpravy lakem, čímž tak může dojít ke zničení nábytku či jiných lakovaných povrchů.
  • Některé druhy látek: Isopropyl v alkoholu může být skvělým prostředkem, kterým se krásně zbavíte skvrn (inkoust, tráva, mastnota apod.) na určitých tkaninách mějte ale na paměti, že některým tkaninám alkohol nedělá dobře. Proto látky jako je umělé hedvábí, vlna či hedvábí pomocí alkoholu nikdy nečistěte.

Používáte při úklidu alkohol nebo prostředky na bázi alkoholu?

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : alkoholdomácnostúklid

The author Michaela

Leave a Response