close

Stavíte si koupelnu v novém domě nebo rekonstruujete byt? Pak jistě přijde brzy na řadu otázka, jaký sprchový kout vybrat do koupelny. Nabídka je široká, záleží jen na vašich potřebách a rozhodnutí, jaký je ten správný sprchový kout pro vás. Při výběru samozřejmě zohledníte také velikost prostoru, tvar, typ konstrukce nebo například způsob zavírání dveří.

Sprchový kout je v každém případě praktičtější než vana, zvlášť pokud máte v rodině špatně pohyblivého člena, pro něhož hledáte bezbariérové řešení. V takovém případě je nejlepší otevřený sprchový kout, který si v poslední době získává velkou oblibu mezi uživateli po celém světě. 

Standardní velikosti sprchových koutů

Jestliže neplánujete vybudovat si v koupelně atypický sprchový kout ve velikosti odpovídající vašim potřebám, máte možnost výběru mezi třemi tvary sprchových koutů s typizovanými rozměry.

Čtvercový sprchový kout je určen do těch nejmenších koupelen, stačí mu podlahová plocha 80 x 80 cm. Větší obdélníkový je k dispozici s rozměry 120 x 80 cm a pro čtvrtkruhový sprchový kout počítejte s plochou 90 x 90 cm. Samozřejmě je možné dohodnout s výrobcem  i jiné rozměry, pro běžné potřeby jsou ale standardní velikosti sprchových koutů dostačující a pohodlné.

Sprchový kout s rámem i bez

Dalším kritériem výběru jsou rámy do nichž jsou zasazeny výplně. Nebo absence těchto rámů. Obecně se dají sprchové kouty rozdělit na:

  • Rámové – jejich výhodou je vysoká stabilita a odolnost i při častém používání, nevýhodou může být estetický aspekt.
  • Polorámové – mají rámy v horní a spodní části, chybí rámování svislé. Kout tak vypadá mnohem lépe, vynikne krásně výplň (například sklo), takže lze docílit souladu s interiérem.
  • Bezrámové – jsou tvořeny pouze skly a panty, dokonale tak splynou se zbytkem koupelny. Takový designový sprchový kout je pochopitelně dost nákladný, protože závisí na skutečně kvalitních podpůrných prvcích. 

Jak hlubokou vaničku do sprchového koutu

Některé sprchové boxy disponují vaničkou tak hlubokou, že celkem dobře nahradí klasickou vanu. Hluboké vaničky sprchových koutů oceníte, když máte malé děti, které si během koupání rády hrají ve vodě. 

Mělké vaničky jsou vhodné do domácnosti se seniory, kteří už nejsou příliš mobilní. Ty nejnižší vaničky jsou vysoké kolem 3cm, takže téměř splývají s podlahou a nepředstavují žádnou bariéru.

Současný trend moderních sprchových koutů je ovšem bez vaničky (tzv. na dlažbu). Takto se instalují především bezrámové sprchové kouty, které se tak stávají přirozenou součástí koupelny a opticky zvětšují její prostor. Neobejdou se ale bez perfektního spádování podlahy, aby se voda nerozlévala do zbytku koupelny. Oceníte jistě také fakt, že moderní sprchový kout bez vaničky a bez rámů dodává na luxusu dokonce i celkem obyčejně vybavené koupelně.

Tags : koupelnasprchový kout

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response