close

Patříte mezi ty, kteří si zakládají na pěkném okrasném trávníku? Pak víte, že jeho pěstování je docela náročné a zabere hodně vašeho času. Pokud máte zahradu na vlhkém stinném místě a ještě k tomu s kyselou půdou, můžete ovšem počítat s tím, že se vám na zahradě objeví mech. Ten proroste travním kobercem a pak je obtížné se ho zbavit. 

Mech svým růstem utlačuje travní drn. Nedovolí přístupu vláhy a živinám. Nejlépe se mu daří pod stromy a na stinných místech v kyselých půdách nebo na často mulčovaných plochách. 

Co podporuje růst mechu v trávníku

Varujte se kompaktní půdy (což je, když kořeny trávy odumírají a vytváří hladkou plochu, na níž se mechu dobře daří). Máte-li špatnou drenáž a váš trávník je neustále vlhký, dá se předpokládat, že i zde mech opakovaně poroste. Máte nízké pH v půdě, takže je kyselá? Trávu to zabijí a naopak mechu se daří.

Pokud je již trávník hodně zaplevelený a prorostlý mechem, nejlepší cestou je celou plochu obnovit a začít úplně od začátku. Strhnout celou trávu, neutralizovat půdu, nakypřit a zasít novou. Je to pracné, ale budete mít opět krásný zelený okrasný trávník.

Péče o trávník, aby jím neprorůstal mech

Již od března, pokud vaši zahradu už nepokrývá sníh, můžete trávník provzdušnit železnými či speciálními hráběmi nebo použít vertikutátor. Tím z travní plochy odstraníte mech, ale i ostatní nečistoty, jako jsou například zbytky listí. Po provedeném provzdušnění se do půdy znovu začnou dostávat živiny a vláha.

Podzimní vápnění

Pokud jste na podzim provedli vápnění trávníku, na jaře už by se neměl nový mech objevit. Jde o preventivní opatření, které zabraňuje růstu mechu. Ledek vápenatý způsobuje nárůst pH půdy na hodnoty, které jsou pro růst mechu nepříznivé. Mech začne usychat. 

Budete-li trávník pravidelně přihnojovat, mech postupně úplně z trávníku vytlačíte. Na hnojení trávníku použijte speciální travní hnojivo. To aplikujte jedenkrát za měsíc, nejlépe vždy po dešti.

Mulčování trávníku raději vynechte

V dnešní době je velice oblíbené mulčování posečené trávy. Posečený porost trávy brání rychlému odpařování vláhy z půdy. Ale pozor, jestliže větší množství posekaného porostu trávy zůstane ležet na ploše ve větších hromádkách, dochází k jeho pozvolnému rozpadu a zasychá. Posekaná tráva začne hnít a tvořit hnědá místa, kde se kromě plevele bude dařit i mechu. Mulčování zvyšuje kyselost půdy, proto mulčování trávníku raději neprovádějte.

Jak se mechu zbavit

Důležité je vědět, jak se mechu zbavit jednou provždy. Likvidace mechu bude účinná jen tehdy, když se nejprve provedou kroky vedoucí k celkovému ozdravení samotného trávníku. Jinak se mechu zbavíte jen na krátko a on se opět objeví. 

Chemické ošetření

Na likvidaci mechu z travní plochy je na trhu řada chemických přípravků. Použijte ideálně ty přípravky, které jsou na bázi zelené skalice. Pamatujte: mech se na zahradu nevrátí, jen tehdy, když se odstraní příčiny jeho výskytu, tedy přebytek vláhy, nedostatek slunce a kyselost půdy.

Tags : mechmech v trávníkupéče o trávníktrávník

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response