close
Doplňky do domácnosti

Jak provonět domov o Vánocích? Tohle jsou ty nejoblíbenější vůně

Vánoční atmosféru si můžete společně s rodinou vychutnávat plnými doušky během celého adventu i po svátcích, a to až do nového roku. Abyste se doma cítili opravdu pohodově, zvolte si oblíbenou vůni Vánoc a provoňte celou domácnost. Vaše svátky budou o to příjemnější, a mnohem lépe si zážitky z nich budete pamatovat.

Vůni Vánoc můžete navodit různými kroky, stačí se jen zamyslet nad tím, jaký tón pro vás bude ten nejpříjemnější. Někdo totiž například nesnáší silné a dřevité vůně, jiný si zase pohodu pod citrusovou vůní nepředstaví. Ještě, než se pustíte do nákupu, zamyslete se nad tím.

Nejpřirozenější vůně adventu

Když si vzpomenete na vaše dětství, jaká vůně se vám vybaví jako první? Může to být vůně při pečení vánočního cukroví, pomerančová vůně při sušení plátků nebo vůně lesa z živého stromečku. Typ, který vás napadne jako první, bude pro vás ten nejlepší. Držte se ho i při výběru v obchodě.

Esenciální oleje

Velmi používanou formou provonění domova jsou rozhodně aromalampy a esenciální oleje. Ty můžete pořídit v různých obchodech, najdete je také v drogeriích. Do aromalampy můžete koupit například éterický olej s vůní lesa, vanilky a skořice nebo také pomeranče či s vůní perníčků.

Pokud nechcete kupovat různé esenciální oleje, zkuste domácí formu. Naplnit misku nad svíčkou můžete i bylinkami nebo surovinami, které zrovna o Vánocích používáte. Do vody v misce přidejte najemno nasekané jehličí spolu s pomerančovou kůrou. Po chvíli se ve vaší domácnosti rozprostře nádherná přírodní vůně.

Vonné svíčky vedou

Tou nejčastější formou, jak lidé provoní domácnost, stále zůstávají svíčky. Na trhu je v dnešní době mnoho značek, které přináší nádherné a zajímavé vůně vyrobené přímo na Vánoce. Vyberte si například svíčku s podélným dřevěným knotem, při hoření bude příjemně praskat a připomínat tak praskání v krbu.

Raději se ale vyhněte těm levnějším svíčkám, které také běžně najdete v obchodech. Ty jsou totiž většinou vyrobené velmi neekologicky. Po zapálení se z nich začne kromě vůně linout také mnoho škodlivých látek. Benzen, xylen nebo také toluen rozhodně vašemu zdraví nepřidá. Raději si za vonnou svíčku připlaťte a mějte jistotu, že se jedná o kvalitní vosk.

Levné svíčky také kromě škodlivosti zdraví mohou zničit i nábytek. Výpary se totiž usazují na nábytku, který je poté potažený jemnou mastnou vrstvou. A takový problém rozhodně nechcete řešit v uklizeném a nazdobeném domově během svátků.

Osvěžovače vzduchu

Difuzéry nebo osvěžovače vzduchu se těší velké oblíbenosti zejména v posledních letech. Některé difuzéry mají dokonce funkci zvlhčování vzduchu, což je velmi prospěšné pro zdraví celé rodiny, a dokonce takový vzduch prospívá i všem rostlinám v interiéru.

Do difuzérů a osvěžovačů můžete koupit přímo náplň s oblíbenou vůní, některé tyto přístroje mají dokonce možnost nakapání různých vonných olejů do nádobky s vodou. Pokud nechcete používat žádný z těchto přístrojů, můžete pořídit i obyčejný osvěžovač vzduchu do interiéru. Ten se většinou prodává ve formě sprejů. Sprej pak můžete stříkat libovolně kdykoliv během dne nebo nastavit časovač, který tuto službu udělá za vás v určitém intervalu.

Nejoblíbenější vánoční vůně

Pro děti bude nejoblíbenější vánoční vůní rozhodně ta perníčková nebo připomínající linecké cukroví. Do stejné kategorie patří také vůně vanilky nebo skořice. O něco přírodnější a velmi oblíbené jsou vůně eukalyptu a jehličí. Na stejné místo v žebříčku se řadí také vůně pomeranče a ostatních citrusů. Vůbec nejoblíbenější a nejvíce tradiční vůní je ta z vánočního koření. Spojení badyánu, hřebíčku, skořice vytvoříte kouzelnou atmosféru po celé Vánoce.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : domácnostVánocevůně

The author Michaela

Leave a Response