close

V okolí svého rodinného domu pravděpodobně máte i dlažbu. Většinou funguje jako příjezdová plocha pro automobily nebo jako chodníky. Nejčastěji se pro tento účel využívá tzv. zámková dlažba, jejíž spáry tvoří písek. Postupem času dochází k tomu, že dlažba se pokrývá mechem a ve spárách roste plevel. Je to přirozený proces zejména ve stinných a vlhkých místech pozemku – na severní straně. Jak navrátit dlažbě její pěkný vzhled?

Proč na zámkové dlažbě roste mech

Mech má rád vlhké prostředí a stín, kde se mu daří. Dlažba na severní straně bývá déle mokrá, když zaprší nebo padne rosa, také zde méně zavítají sluneční paprsky. Není proto divu, že se na zámkové dlažbě uchytí výtrusy mechu a začnou se množit. Ač se to nezdá, tak i mech je rostlina, jejíž typickou vlastností je schopnost zadržovat vodu. Tu přijímají celým povrchem stélky. Jsou schopné využít i velmi malé srážky v podobě rosy. V lese mech vypadá hezky a přirozeně, ale v okolí domu na dlažbě o mech určitě nestojíte.

Vlivem mechu se zámková dlažba stává kluzkou, což zejména za deštivého počasí je velmi nepříjemné. Snadno můžete na ní sklouznout a způsobit si zranění – vykloubení kotníku, či dokonce zlomení rukou nebo nohou. Je proto ve vašem zájmu dlažbu udržovat bez mechové pokrývky.

Mechanické odstranění mechu

Na mech můžete vyrazit s něčím ostrým v rukou – nůž, škrabka či drátěný kartáč a pustit se do očisty jednotlivých dlaždic. Je to práce zdlouhavá, namáhavá a nevděčná. Ale na druhou stranu je možné ji považovat za ekologickou, protože nedochází ke znečištění přírodního prostředí.

Další možností je využít sílu tlakového čističe neboli „wapky“ a proudem vody mech zlikvidovat. Je vhodné, aby čistič měl výkon aspoň 150 barů a více. Předpokládá to ovšem vlastnictví tohoto pomocníka v domácnosti. Nemáte-li ho doma k dispozici, vyzkoušejte horkou vodu, kterou nalijete na mech. Vařící voda přírodě neškodí, mech ale dokáže odstranit, protože ho horká voda zahubí. Suchý mech pak škrabkou odstraníte.

Sůl zabíjí všechno živé

Škrábání, horká voda vás zklamaly při čištění dlaždic od mechu? Pak zkuste použít obyčejnou kuchyňskou sůl. Tu aplikujete na dlažbu a necháte ji působit. Je třeba ale opatrnosti vzhledem k okolním rostlinám, protože sůl zabíjí všechno živé.

Zahrádkáři doporučují na mech vyzkoušet roztok připravený z 1 dl vody, 1 dl saponátu, 6 dl octa a 250 g soli. Roztok zahřejete a počkáte, až se sůl rozpustí. Necháte ho ochladit a pak ho můžete aplikovat, a to nejlépe pomocí rozprašovače. Ideální je využít teplého a slunného počasí. První výsledek je vidět už po šesti hodinách od použití. Mech je pak možné z dlaždic omést.

Chemické odstranění mechu z dlažby

Nejjednodušší způsob odstranění mechu z venkovní dlažby je použití chemických prostředků, které je možné koupit v hobby marketech v oddělení pro zahradu. I v tomto případě si pro aplikaci prostředku vyberte počasí, kdy svítí slunce a je teplo. Za deště je to zcela nevhodné provádět, protože je to neúčinné.

Při použití chemie by pod dlažbě dva dny od aplikace neměli chodit ani lidi, ani domácí zvířata. Opatrnosti je třeba v tom případě, jsou-li v blízkosti dlažby rostliny, které byste mohli také zahubit. Chemické prostředky obsahují většinou účinné fungicidy.

Jedním z takových osvědčených prostředků je například Savo pro bílé prádlo. Z něho připravíte roztok, kdy smícháte 2,5 dl Sava a 4 litry vody. Nalijete ho na plochu s mechem a s pomocí kartáče budete dlažbu drhnout. Jestliže použijete silnější roztok, může Savo způsobit změnu barvy dlažby.

Který způsob odstranění mechu ze zámkové dlažby se vám zdá nejlepší. Máte s některým osobní zkušenost?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dlažbafungicidymechplevel

The author Michaela

Leave a Response