close

Tam, kde je obtížné větrat, kde žije alergik nebo kde vzduch znečišťují kuřáci, domácí zvířata a podobně, se dnes osvědčuje čistička vzduchu. Hodí se do bytu všem, kdo si chtějí zlepšit domácí prostředí, chtějí vzduch vyčistit od prachu, chemických látek, bakterií, virů, pylů, bakterií a virů. 

Než si půjdete koupit tu svoji čističku, zamyslete se, co od ní budete požadovat – může vzduch nejen čistit, ale i zvlhčit, případně také ionizovat. Podle toho budete hledat buď obyčejný modle čističky nebo takový, který má vámi požadované přidané funkce. A jaké jsou další parametry, podle nichž budete čističku vzduchu vybírat?

Podle čeho vybrat čističku vzduchu

Při výběru čističky vzduchu nás zajímají následující parametry:

Jaký prostor má čistička vyčistit – je nutné spočítat si objem čištěného vzduchu v metrech krychlových. Minimální potřebný výkon čističky je takový, kdy dokáže za hodinu vyčistit 1,5 násobek vzduchu v místnosti (v případě alergiků je vhodnější dokonce 3 – 4 násobek)

Jaká by měla být hlučnost přístroje – jistě očekáváme, že bude čistička pracovat, aniž by nás rušila. Pokud se při jejím provozu ani nevyspíme, není nám tak úplně k užitku. Obecn by hlučnost v domácnosti neměla přesáhnout 40 dB, jestli se chcete vyspat, musí být nižší než 30 dB.

Jakých látek obsažených ve vzduchu se chci zbavit – Čističky mají obvykle několik filtrů a každý z nich umí zachytit něco jiného. Asi nejznámější je HEPA filtr, ten zachycuje veškeré mikročástice, tedy prach, pyl a další mechanické nečistoty. Fotokatalytický filtr účinně zbavuje vzduch toxických látek, virů a bakterií. Pracuje na principu chemické reakce, na jejímž konci vzniká voda a oxid uhličitý. Je vysoce účinný a nenákladný, není třeba filtry měnit. Na fotokatalytické bázi pracují například i nano čističky vzduchu.

Čističky vzduchu s TSS technologií (termodynamická sterilizace) fungují na principu zahřívání vzduchu asi na 200 °C. Všechny mikroorganismy se spálí a přemění na plyny, které jsou už obsažené ve vzduchu. Tyto přístroje jsou velmi tiché, proto se hodí i do pokojů, kde spíte.

Tags : čistička vzduchufunkce čističky vzduchuvýběr čističky vzduchu
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response