close

Proč se vintage styl těší tak velké oblibě? Je to tím nádechem starých dobrých časů, nostalgií, již přináší do našich domovů vedle přívětivé útulnosti. Vintage styl je spojení starých věcí s moderním interiérem a výsledek tohoto spojení je nádherný.

Slovo vintage znamená “starý ročník”. A stejně jako ve vinařství, odkud si ho bytový design vypůjčil, znamená něco archivního, znamenitého, výjimečného. Je to, jako byste zdědili domek po babičce, lehli si do té staré fortelné selské postele a přikryli se duchnou v pruhovaném povlaku. Přesně takové pocity navozuje vintage interiér – bezpečí, jistotu, něco důvěrně známého.

Jak na interiér ve vintage stylu

Výhodou vintage stylu je skutečnost, že je rozmanitý a přizpůsobivý. Svůj domov můžete vyladit do kteréhokoliv období. Aby byl ale výsledek dokonalý snažte se dodržet několik zásad:

  • Volte všechny vintage prvky ze stejného období. Jestli se vám líbí retro 60. léta, neměly by být v interiéru starožitnosti z první poloviny století. 
  • Zaměřte se na kvalitu. Hledat můžete ve starožitnictvích i na půdách starých domů, nezapomeňte ale na to, že hledáte starožitnosti, nikoli veteš. Přijatelnou alternativou jsou současné repliky vyrobené v retro stylu.
  • Vintage styl není agresivní. Volte tlumenější barvy a jednotlivé vintage prvky kombinujte s moderním zařízením tak, aby v interiéru “nekřičely”, ale naopak aby tvořily klidnou, uvolněnou atmosféru.
  • Velkou roli hraje bytový textil, ten k vintage neodmyslitelně patří. Záclony, závěsy, dečky a kusové koberce všude, kam se podíváte, jsou prostě nezbytností. A samozřejmě hromady polštářů a polštářků.
  • Nebojte se vzorů. Pruhy, kostka, puntíky i květiny, to vše si můžete dovolit nejen na bytovém textilu, alei na čalouněném nábytku – na pohovce, židlích u jídelního stolu i na ušáku u okna.

 

Tags : retrovintage prvkyvintage styl
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response