close
Stavba a rekonstrukce

Jaké jsou nejvhodnější pracovní oděvy pro řemeslníky a co si k nim obout

Řemeslo má zlaté dno. Ale jenom tehdy, když k práci přistupujete profesionálně a s respektem. To znamená i se správným vybavením, kvalitním pracovním oblečením a případně i ochrannými pomůckami. Víte, které to jsou a kde je sehnat?

Brát rizika, spojená s vaším povoláním na lehkou váhu, se rozhodně nevyplatí. Pracovat ve výškách bez jištění není hrdinství, ale nezodpovědnost, stejně jako nenošení ochranné přilby na stavbě nebo svařování bez rukavic. Ani snaha ušetřit a pracovat v nekvalitním nebo vyřazeném starém oblečení není na místě – před úrazem vás totiž ve většině případů neochrání. Zdraví máte jen jedno. A navíc je v mnoha případech podmínkou úspěchu ve vaší profesi. Vyplatí se jej tedy chránit.

Vhodné oblečení pro řemeslníky

Pracovní oblečení pro řemeslníky by mělo být pohodlné, ale zároveň extra odolné proti protržení nebo prodření. Nesmí omezovat v pohybu, ale přitom musí držet na místě a nepadat. Vaši práci by vám mělo ulehčit, ne vás v ní brzdit. Tyto podmínky jsou pro všechny profese víceméně totožné. Na co si ale dát pozor právě ve vašem oboru?

  • Pro každého, kdo potřebuje mít neustále po ruce různé nářadí, a k tomu ještě mobilní telefon, jsou ideální pracovní kalhoty s kapsami.
  • Pokud při práci často klečíte, vyberte si model se zesílenými koleny.
  • Pracujete-li venku, budete potřebovat nepromokavý oděv, který je však zároveň prodyšný.
  • Stejně tak je pro venkovní práce nanejvýš vhodné mít zimní i letní pracovní oděv.
  • Jestliže potřebujete být v práci vidět, sáhněte po výstražném reflexním oblečení.
  • Pracujete-li s žíravinami, chraňte své tělo kyselinovzdornou zástěrou.

Kde ale takové oblečení sehnat? V běžné konfekci jej většinou nemají, ale nabízí ho například česká značka ARDON.

Obuv pro řemeslníky

Stejně jako oblečení by i obuv pro řemeslníky měla být pohodlná. Především by měla adekvátně chránit nohy podle toho, jaký druh nebezpečí hrozí při výkonu vaší profese.

  • Do terénu vybírejte raději boty, které zpevňují kotník.
  • Pokud vám hrozí uklouznutí, sáhněte po botách s protiskluzovou podrážkou.
  • Do vlhkého prostředí volte nepromokavé boty, případně i holínky.
  • Jestliže vám v práci hrozí poranění ostrými nebo těžkými předměty, budou pro vás nejlepší boty s laminátovou, kevlarovou nebo kovovou špičkou.
  • Do chladného prostředí si vyberte zateplené pracovní boty.

Další ochranné pomůcky

V některých specifických řemeslnických profesích se neobejdete bez dodatečné ochrany. Ať už to jsou obličejové masky, přilby, chrániče sluchu či ochranné brýle, noste je, pokud to vaše profese vyžaduje.

Nezapomínejte ani na vhodnou ochranu rukou. Pracovních rukavic je na trhu nespočet variant, od protiřezných, přes chemické až po svařovací.

Věřte, že investice do kvalitního pracovního oblečení a spolehlivých bot se vám v budoucnu mnohonásobně vrátí.

The author Martin Novotný

Leave a Response