close
dlazdice

Pokud jste nikdy nespárovali, je jasné, že se této aktivity můžete trochu obávat. Je to přirozené, protože spárování bude mít vizuální dopad na vaši koupelnu nebo kuchyň. Ale spárování obkladů a dlažby je jednodušší, než si myslíte, držte se našich rad. Spárování by obvykle mělo proběhnout do 48 hodin od položení dlaždic. Můžete si vybrat jakoukoli barvu spárovací hmoty, nicméně klasická bílá se nedoporučuje.

Základy spárování dlaždic

Spárovací hmota je směs, která se vkládá mezi dlaždice, vyplňuje mezery a přidává bezpečnostní vrstvu, aby vše zůstalo na svém místě.

  • Většina projektů obkladů vyžaduje použití spárovací hmoty na bázi cementu, což je nejběžnější typ spárovací hmoty pro obytné prostory.
  • Existují také epoxidové a uretanové druhy spárovací hmoty, které se však obvykle používají pouze v komerčních nebo průmyslových projektech.

Cementová spárovací hmota se dodává jak předem namíchaná, tak prášková. Předmíchaná cementová spárovací hmota se prodává ve vanách různých velikostí a je pohodlnou a snadnou volbou pro malé projekty, zatímco prášková spárovací hmota se musí před použitím smíchat s vodou a obvykle se volí pro větší projekty. Tloušťka spárovací hmoty závisí výhradně na výsledném vzhledu, který chcete.

Jak spárovat dlaždice

Před spárováním je důležité si připravit správné nářadí a materiály. Všechno byste měli sehnat v hobby marketu. Nezapomeňte si také přečíst pokyny výrobce vybrané dlaždice, abyste zjistili, zda pro dosažení nejlepších výsledků doporučuje použít určitou značku nebo odstín spárovací hmoty.

Budete potřebovat:

  • malířskou pásku
  • ochranný papír nebo plastovou fólii (podle potřeby)
  • spárovací hmotu (předem namíchanou nebo v prášku)
  • 2 až 3 malé plastové kbelíky
  • gumové spárovací hladítko
  • aplikátor spárovací hmoty (volitelně)
  • houbička na spárování
  • 3 až 4 čisté utěrky

Postup spárování

  1. V případě potřeby zakryjte všechny desky a jejich okolí ochranným papírem nebo plastovou fólií.
  2. Pokud používáte práškovou spárovací hmotu, rozmíchejte ji podle pokynů výrobce. Prášek byste měli vždy přidávat do vody, nikoli naopak. Snažte se o hustou, krémovou konzistenci (trochu jako zubní pasta). Nemíchejte příliš mnoho spárovací hmoty najednou, jinak by mohla vyschnout dříve, než ji budete moci použít.
  3. Pomocí hladítka rozetřete hrudky spárovací hmoty velikosti golfového míčku po povrchu dlaždic dlouhými šikmými tahy směrem nahoru. Podržte hladítko pod úhlem 45 stupňů a zapracujte ji hluboko do všech spár.
  4. Nechte spárovací hmotu asi 15 minut působit a poté vlhkou (ale ne mokrou – pokud po povrchu dlaždic stéká voda, je houba příliš mokrá!) houbou na spárovací hmotu setřete přebytečnou spárovací hmotu z povrchu dlaždic.

Náš tip: Mějte vždy po ruce kbelík s vodou na pravidelné oplachování a vymačkávání houby, abyste povrch dlaždic co nejvíce vyčistili.

Jakmile spárovací hmota mírně ztvrdne, použijte k zarovnání spár formovač spárovací hmoty nebo prst, přičemž se snažte dosáhnout rovné hloubky a vyhlaďte případné nerovnosti. Pokud se objeví nějaké mezery nebo díry, naneste prstem další spárovací hmotu.

  • Spárovací hmotu nechte několik hodin zaschnout, nejlépe přes noc. Následně vyleštěte dlaždice čistým, suchým hadříkem a dbejte na to, abyste odstranili případný film z přední

Jak vyměnit spárovací hmotu?

Dlaždice se ve skutečnosti opotřebovávají jen zřídka – obecně je to spárovací hmota, která podléhá zkáze. Pokud vaše spárovací hmota vypadá zašle, lze ji často oživit pomocí spárovacího pera. Pokud se však spárovací hmota odlupuje, drolí nebo propadá, je oprava poškození často nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše koupelna nebo kuchyně i nadále dobře fungovala.

Budete potřebovat:

  • starý zubní kartáček
  • jemný přípravek na nádobí
  • ocet
  • jedlou sodu
  • odstraňovač plísní
  • bělidlo
  • škrabku na spáry
  • vysavač s nejmenším nástavcem

Postup výměny:

  1. Vyčistěte opotřebovanou plochu kartáčkem na zuby a přípravkem na nádobí. Pokud je nečistota odolná, zkuste ji jemně vydrhnout pastou z octa a jedlé sody. Pokud je tam plíseň, použijte odstraňovač plísní a hub nebo ji můžete odstranit roztokem jednoho dílu bělidla na osm dílů vody.
  2. Začněte v horní části svislé spáry a jemně táhněte nástrojem na odstraňování spárovací hmoty nebo nožem dolů do středu linie spárovací hmoty a odstraňte starou spárovací hmotu. Postup opakujte podél vodorovných linií. Dávejte pozor, aby nedošlo k uvolnění dlaždic, a snažte se, aby vám ruka neuklouzla a nepoškrábali jste povrch dlaždic.
  3. Pomocí úzké hubice na vysavači odstraňte ze spár a okolí veškerý prach a nečistoty.
  4. Spárovací hmotu naneste podle výše uvedených pokynů.

Spárování není složitý proces, vyžaduje akorát trpělivost. Tak s chutí do toho!

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dlaždicespárování

The author Michaela

Leave a Response