close
Střecha

Jak připravit své okapy na podzim a jak často je čistit?

okap

Okapy plní pro dům důležitý účel. Pomáhají přesměrovat déšť a tající sníh tak, aby voda nepoškodila váš dům, obložení nebo základy. Pomáhají také předcházet plísním, houbám, komárům a dalším škodám způsobeným vodou, které by mohly vést k nákladným opravám nebo dokonce k výměně celé střechy. Okapy jsou natolik důležité, že stojí za to věnovat jim dost času a zamyslet se nad tím, jak zajistit, aby vydržely. A to znamená udržovat je v čistotě.

Jak připravit okapy na podzim?

Bez ohledu na to, v jakém stavu se váš dům nachází, je náchylný k drsným podmínkám podzimu a zimy.

1.      Důkladné čistění

Jako první je potřeba okapy samozřejmě vyčistit a vystříkat hadicí, abyste řádně odstranili všechny přírodní nečistoty, které stihly zaplnit vaše žlaby a svody. Chcete-li vše opravdu dokončit a co nejlépe vyčistit, dejte do kbelíku teplou vodu a mýdlo, nalijte ji do okapů a otřete je houbou.

2.      Zkontrolujte, zda nejsou poškozené

Ujistěte se, že nemáte uvolněné šrouby, netěsnosti, nerovné úseky nebo jiné nadměrné opotřebení. Neodtrhávají se okapy od domu? Nezačínají se prohýbat? Neztrácí se svodový žlab?

3.      Opravte, co je potřeba

Pokud zapomenete vyplnit všechny praskliny a díry ve vašich okapech, může to vést k tomu, že později v sezóně začnou prosakovat. Nezapomeňte, že podzim a zima s sebou přinášejí také déšť, led a sníh.

4.      Ořezávejte větve stromů

Pokud nemáte ostříhané stromy, věřte, že budete mít ucpané okapy. Jakmile se zvedne vítr, odfoukne listí, ořechy a semena přímo na vaši střechu nebo do žlabů, které se v důsledku toho ucpou.

5.      Pozor na hlodavce

Chladné počasí a srážky na podzim a v zimě nutí hlodavce stahovat se do vyšších poloh, kde hledají teplo a úkryt, a to hlavně myši, krysy, veverky, vačice a mývalové.

Konkávy vašich okapů a zakrytý výstup z okapového svodu jsou skvělým místem pro hnízdění a zabydlení. Pořiďte si nějaký přípravek proti hlodavcům, a po vyčištění a opravě okapů jim dejte pěkný nátěr.

6.      Nainstalujte ochrany okapů

Pokud už vás nebaví sezónu co sezónu vylézat na žebřík, zvažte instalaci ochranných krytů okapů. Tyto kryty chrání žlaby před listím a dalšími nečistotami, které může přinést podzim. Navíc mají hroty dostatečně široké, aby voda mohla správně vstupovat do okapového systému a vystupovat z něj. Výrazně tak snižují množství přírodního nepořádku, který se může ve vašich okapech hromadit, a zároveň umožňují volný průtok vody.

Kdy čistit okapy?

Čištění okapů by se mělo provádět dvakrát ročně – jednou na jaře a jednou na podzim. Na jaře hlavně kvůli přeháňkám, které protékají dešťovými svody a zanášejí okapy nečistotami. Na podzim, jak už název napovídá, padá listí ze stromů, které dopadá na střechy, a nakonec se dostane do okapů, které se rychle zaplní.

Pokud však žijete v oblasti s velkým množstvím stromů nebo pokud u vás hodně prší, může být potřeba čistit je častěji. Ani v zimě nesmíte na okapy zapomínat, protože i zamrzlá voda může způsobit velké škody.  

Jak zjistíte, že je třeba vyčistit okapy

Existuje několik varovných signálů, na které je třeba se při údržbě okapů zaměřit. Pokud dešťová voda přetéká z okapů, okapy jsou prohnuté, vidíte skvrny podél vlečky, v blízkosti základů domu se hromadí stojatá voda, spatříte, že do okapů lezou živočichové, a nakonec se do okapů slétají ptáci – to všechno znamená, že vaše okapy možná potřebují vyměnit, opravit nebo jen jednoduše vyčistit.

Jak okapy vyčistit?

Nejlepším způsobem je jednoduše si vyhrnout rukávy, popadnout žebřík a dostat se k okapu. Odtud začnete odstraňovat veškeré listí a nečistoty, které se v okapech nahromadily, a to buď vysypáním na zem, nebo jejich vložením do kbelíku či pytle na odpadky. Ten snesete po žebříku, vysypete a celý proces opakujete. Jakmile se zbavíte nečistot, vezměte zahradní hadici, ideálně s vysokotlakou koncovkou, a začněte žlaby a svody oplachovat.

Zdroj foto: www.freepik.com

The author Michaela

Leave a Response