close
pokojové rostliny

Mnoho z nás si domů pořizuje čističky vzduchu, ale málokomu se to finančně vyplatí. Snadnějším a ekologičtějším způsobem, jak čelit znečištění ovzduší, jsou pokojové rostliny. Tyto rostliny navíc udržují vzduch v domácnosti chladný a zároveň vytvářejí prostředí, které odbourává stres.

Bazalka posvátná

V hinduistických písmech se uvádí, že bazalka posvátná neboli „tulsi“ je oblíbenou rostlinou Višny a byla vytvořena z popela jeho oddaných. I když se jedná o mytologický příběh, pravdou je, že tato bazalka je díky svým různým vlastnostem jednou z nejlepších rostlin pro výsadbu doma nebo na balkoně. Kromě toho, že listy čistí a provoní dům, lze je použít k přípravě různých nápojů, zejména zeleného čaje. Snadno se pěstuje klidně jenom v malém květináči.

Šplhavník (Potos)

Pokud nemáte dostatek času na péči o rostliny v květináčích, vypěstujte si šplhavník. Tato rostlina vyroste během chvilky a odmění tak veškerou vaši snahu. Nejlepší místo pro pěstování šplhavníku je okraj okna, protože do čtrnácti dnů po zasazení stihne vytvořit úhlednou malou korunu. Existují druhy se v různých velikostech, tvarech, a dokonce i barvách. Hlavně ale čistí toxiny v ovzduší, jako je například formaldehyd.

Aloe Vera

Tento sukulent bude vaším nejlepším přítelem, zejména pokud žijete v lokalitě, kde se hodně staví. Z barev a jiných chemikálií se do ovzduší uvolňují škodlivé organické plyny, jako je benzen, které tato rostlina z krásně nasákne. Rostliny aloe vera zabírají v interiéru velmi málo místa a mohou sloužit k různým dalším léčebným účelům.

Gel z aloe vera dokáže zklidnit řezné rány a popáleniny, a navíc je osvědčeným hydratačním prostředkem na pleť a vlasy. Podle odborníků také slouží jako indikátor znečištění. Pokud je v domě příliš mnoho škodlivých plynů, může se barva těchto rostlin změnit na hnědou se světle zelenými skvrnami. Budete tak mít v domě vlastní měřič znečištění.

Tchýnin jazyk

To, čím se tchýnin jazyk liší od ostatních, je jeho schopnost přeměnit přes noc plynný oxid uhličitý na kyslík. Většina rostlin tuto činnost provádí ráno. Proto je tato rostlina nejlepší rostlinou do ložnice. Dokáže ušetřit spoustu peněz za čističky vzduchu a ke svému růstu nepotřebuje téměř žádné světlo. Proto ji klidně umístěte do jakéhokoli koutu svého domu.

Bambus  

Bambus se dokonce dostal na seznam nejlepších čističek vzduchu NASA. Nicméně však bude potřebovat trochu více péče než ostatní rostliny v seznamu, protože absorbuje více vody. Rostlina by měla být umístěna ve stínu bez přímého slunečního záření. Dokáže vyčistit vzduch od plynů, které vznikají z řady toxických organických rozpouštědel.

Dracena

Dracena je oblíbenou pokojovou rostlinou, která je známá svými schopnostmi odstraňovat některé škodlivé látky z interiérového vzduchu. Působí jako přirozený čistič vzduchu a má schopnost odstranit některé toxické chemické látky, jako jsou formaldehyd, benzen, trichloretylen a xylen.

Schopnost draceny odstraňovat škodlivé látky z vzduchu je součástí přirozeného procesu zvaného fytoremediace. Rostliny jsou schopny pohlcovat a metabolizovat různé látky z prostředí, včetně půdy, vody a vzduchu. Ve vzduchu přítomné škodlivé látky jsou absorbovány listy rostliny a převedeny do neškodných látek nebo uvolněny zpět do prostředí.

Aloisie

Aloisie je populární pokojová rostlina, známá také pod názvem zlatoklín paraguayský. Tato rostlina pochází z tropických deštných lesů Střední a Jižní Ameriky, zejména z oblastí Mexika, Belize, Guatemaly a Hondurasu. Je oblíbená pro svou nenáročnost na pěstování a schopnost přežít v široké škále podmínek. Aloisie je také známá svými schopnostmi odstraňovat některé toxické chemické látky z interiéru. Tímto způsobem může zlepšit kvalitu vzduchu a působit jako přírodní čistička.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : ovzdušípokojové rostlinyzdraví

The author Michaela

Leave a Response