close

Díky tomu, jak jsou banány praktické a všestranné se řadí mezi téměř dokonalé potraviny. Nicméně, odpad z nich je moc velký. Více než třetinu banánu totiž tvoří jeho slupka. Proto by bylo super, kdybychom z ní mohli získat další prospěch a zužitkovat ji. Banánové slupky lze použít jako krmivo pro zvířata a rozmixovat je do koktejlů. Pokud vás ale tato konzumace neláká, je zde další způsob, jak s nimi naložit. Ocení ji totiž i vaše rostliny!

Pravidelné zalévání rostlin vodou s banánovými slupkami jim totiž dokáže dodat spoustu živin, které pro svůj růst potřebují. Jednoduše nalijte vodu do konve, vhoďte banánové slupky a nechte odstát. Po jednom nebo dvou dnech touto vodou zalijte rostliny. Pozor ale, před tím, než banánovou slupku využijete, je potřeba ji pořádně omýt a zbavit všech drobných nečistot.

Organická výživa rostlin

Banánové slupky jsou organický materiál, což jednoduše znamená pozůstatky života na bázi uhlíku. Mohou to být listy a kořeny odumřelých rostlin nebo uhynulá zvířata a odpad. Organický materiál hraje významnou roli ve zdraví půdy, protože poskytuje živiny, které rostliny přijímají a rozvádějí do ostatních částí rostliny.

Než však mohou rostliny organický materiál využít, musí být rozložen na využitelné chemické prvky, jako je dusík, fosfor a draslík. Rostliny tyto živiny využívají ve formě specifických iontů, které musí být v blízkosti kořenů rostlin.

Je to podobné, jako kompost. Na jednu hromadu házíte všechny organické odpady z domácnosti, jako jsou vaječné skořápky či kávová sedlina. Po nějaké době se všechny odpady rozloží na organickou látku, které je bohatá na živiny. Nicméně získat takový kompost může s ohledem na podmínkách trvat dlouhou dobu.

Kompost

Nejlepším způsobem, jak využít banánové slupky pro rostliny, je přidat je do kompostu a kompost bohatý na živiny použít k přihnojování pokojových rostlin nebo k obohacení zahradní půdy. Slupky je také dobré nakrájet. Větší plocha, na které mohou organismy pracovat, znamená rychlejší rozklad organického materiálu. Pokud nemáte možnost mít vlastní kompost, je jednodušší již zmíněný postup – prostě nechat banánovou slupku vylouhovat ve vodě k zalévání rostlin.

Jelikož jsou rostliny v jednom květináči mnohdy i celý jejich život, spotřebují živiny velmi rychle. Proto je také vhodné ji občas přesazovat, nebo alespoň občas přidat nahoru trochu kompostu. Popřípadě seškrábněte trochu zeminy, aby nebyl květináč přeplněný.

Banánové slupky v zemině

Banánové slupky nemusíte používat jenom k zalévání, ale je možno je také přidat přímo do hlíny k rostlinám. Stačí je jenom nechat důkladně vysušit, rozdrtit a následně zahrabat do zeminy. Výhodou je vysoký obsah draslíku, který rostliny jednoznačně ocení a odvděčí se vám atraktivním květenstvím. Zároveň budou silnější a odolnější vůči škůdcům a nemocem.

Jak sušit banánové slupky?

Nejjednodušším způsobem, jak vysušit banánové slupky, je vložit je na plech a nechat v troubě na 200 °C do doby, než zcela zčernají a budou křehké. Troubu ale nechte vždy trochu pootevřenou. V tomto stavu je nechejte vychladnout a rozemelte na prášek. Ten smíchejte s výsadbovou půdou. Pokud vám prášek zbyde, jednoduše jej uskladníte v uzavíratelném sáčku či v krabičce v mrazáku.

Dalším způsobem sušení banánových slupek je použití sušičky na ovoce při teplotě cca 60 °C. Sušte do té doby, kdy budou zhnědlé a křupavé. A pokud nemáte sušičku a v troubě sušit v létě nechcete kvůli vysokým domovním teplotám, jednoduše zavěste banánové slupky na prádelní šňůru a nechte slunce celý tento proces provést za vás.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : banánové slupkyhnojivokvětiny

The author Michaela

Leave a Response