close

Obrubník je nedílnou součástí dokonale upravené zahrady. Představuje jakousi bariéru mezi chodníkem a trávou, popřípadě záhonkem, bez něhož se žádný stavební projekt neobejde. Pustíte-li se do rekonstrukce zahrady nebo stavby nového chodníku, pak byste neměli zapomenout ani na dokonalé osazení obrubníků.

Pakliže jste obrubníky nikdy sami neusazovali, nemusíte se vůbec ničeho obávat. Dnes si totiž představíme podrobný návod, jak s obrubníky pracovat.

Jaké nářadí budete potřebovat?

Všem vám je asi jasné, že obrubníky nepůjde osadit pouze s holýma rukama. Ještě před zakoupením samotným obrubníků si tedy připravte vhodné nářadí. Konkrétně se jedná o:

  • kolečko,
  • lopatu,
  • vodováhu,
  • metr,
  • a v neposlední řadě palici s gumovou násadou.

Při stavbě se vám bude stoprocentně hodit také kamenná drť nebo štěrk s jemnou frakcí. Pro pevné upevnění obrubníku na své místo pak použijte beton vhodné třídy nebo pytlovanou směs speciálně uzpůsobenou na obrubníky.

Jak při usazování postupovat?

Prvním krokem při usazování obrubníků by mělo být vyhloubení dostatečně širokého a hlubokého příkopu. Šírka výkopu by měla být alespoň 20 centimetrů, a navíc počítejte s prostorem sloužícím pro manipulaci s obrubníkem i dalším materiálem.

Jste-li s vykopaným příkopem spokojení, vysypte na dno přibližně 10centimetrovou vrstvu štěrku. Směs dostatečně navlhčete a zhutněte před vytvořením betonového lůžka.

Jak usadit samotný obrubník?

Dalším logickým krokem bude zhotovení betonového lůžka, do něhož následně usadíte samotný obrubník. Ze suchého betonu vytvořte vrstvu tlustou přibližně 10 centimetrů, do které ihned položte obrubu.

Pro pevnější uložení obrubník poklepejte palicí. Jednotlivé díly obrub však nikdy neskládejte přímo za sebe. Mezi jednotlivými obrubníky nechte alespoň 5milimetovou mezeru pro tepelnou roztažnost. Posledním krokem je vytvoření opěrné vrstvy betonu, která bude s obrubníkem svírat úhel asi 45°.

Usazení obrubníku není vůbec nic těžkého. Budete-li následovat jednoduchý návod, nebudete mít s uložením obrub jakékoliv problémy.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : rekonstrukce

The author Michaela

Leave a Response