close

Kondenzace vody je známkou vysoké vlhkosti, tento problém se může vyskytovat po celý rok. Vysoká vlhkost může způsobovat zdravotní komplikace, navíc se zvyšuje riziko rozvoje plísně. Pomoci vám může odvlhčovač vzduchu.

Důvody k pořízení odvlhčovače

Nejprve byste si měli říci, proč vlastně odvlhčovač potřebujete. Trápí vás vlhkost v jedné místnosti, nebo v celé domácnosti? Je třeba zbavit se vlhkosti ve stěnách a střeše, nebo spíše chcete zlepšit celkovou kvalitu vzduchu? Díky zodpovězení těchto otázek si usnadníte výběr a zvládnete vybrat zařízení, které nejvíce vyhoví vašim potřebám.

Velikost odvlhčovače

Pokud je vlhkost problémem celého domu, je třeba zvolit výkonný odvlhčovač pro celou domácnost, jehož kapacita je dostatečná pro odsávání vlhkosti ve velkém prostoru. Mnohdy je však dostačující pouze přenosná jednotka, kterou lze umístit na problémové místo. Kapacita zařízení se odvíjí od prostoru, který potřebujete zbavit vlhkosti. Budete tedy potřebovat změřit plochu místnosti, kterou chcete odvlhčit a také mít alespoň přibližnou představu o množství vlhkosti, kterou je třeba odsát.

Základní domácí modely si zpravidla poradí s maximálně 16 litry vlhkosti za den. O něco výkonnější odvlhčovače dokáží odsát 16-45 litrů vody denně. V závislosti na tom, jak závažný je problém s vlhkostí ve vaší domácnosti, volte výkon odvlhčovače.

Regulace vlhkosti

Při výběru odvlhčovače je dobré zvolit model, který dokáže sledovat úroveň vlhkosti a přizpůsobit ji na vhodnou hladinu. Ideální vlhkost by se měla pohybovat kolem 40-50 % v létě a 30-50 % v zimě. Dostupné jsou odvlhčovače se zabudovaným vlhkoměrem, dokáží tak změřit úroveň vlhkosti, abyste vždy měli přehled. Na základě výsledků pak dokáže přizpůsobit také výkon, aby bylo dosaženo optimální vlhkosti v místnosti.

Kapacita nádrže

Kapacita nádrže odvlhčovače výrazně ovlivní pohodlí při užívání tohoto přístroje. Čím menší nádrž na vodu, tím častěji ji budete muset vyprazdňovat. Pokud tedy máte v domácnosti vysokou vlhkost, je dobré zvolit odvlhčovač s větší nádrží. Nebudete si pak muset každou chvíli dělat starosti s tím, zda není třeba nádrž vyprázdnit.

Další možností je pak odvlhčovač, který může vodu rovnou odvádět do odpadu. Zbavíte se tak starostí, je však třeba počítat s o něco vyšší pořizovací cenou. Najít vhodné místo pro odvlhčovač, aby hadice nepřekážela a byl umožněn jednoduchý odvod vody, navíc není vždy jednoduché. Je tedy třeba dobře zvážit tuto variantu.

Další parametry

Další parametry, které byste při výběru měli zvážit, jsou hlučnost a spotřeba energie. Pokud chcete odvlhčovač nechat běžet celou noc, pak je třeba, aby byl tichý. Vyplatí se investovat do zařízen s nízkou hladinou hluku pod 45 decibelů, aby vás nerušil při odpočinku.

Významným parametrem je také spotřeba energie. Je třeba najít kompromis, který nabídne dostatečný výkon pro nastavení optimální vlhkosti, přičemž nespotřebuje přespříliš energie. Dostupné jsou moderní modely, které jsou úsporné a přitom výkonné.

Snadnost použití

U odvlhčovače se vyplatí sledovat také další funkce, které vám mohou usnadnit jeho používání. Jednou z nich je například automatické vypnutí. Jakmile je dosaženo optimální vlhkosti, či je nádrž na vodu plná, zařízení se automaticky vypne. Pokud chcete odvlhčovač přemisťovat, je třeba tomu přizpůsobit výběr. Možnými benefity jsou pak různé filtry, které ještě zlepší kvalitu vzduchu. Zaměřte se také na snadnou údržbu, aby vám odvlhčovač nepřinesl akorát více starostí.

Díky odvlhčovači vzduchu můžete dosáhnout optimální vlhkosti v domácnosti. Předejdete tak rozvoji plísní a různých zdravotních komplikací.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : odvlhčovač vzduchuvlhkostvzduch

The author Michaela

Leave a Response