close

S příchodem mrazivého počasí všichni pomalu začínáte vytahovat teplejší oblečení, protože venkovní teploty zkrátka nejsou tak vysoké – přicházejí první podzimní mrazíky. Přípravu na zimu byste ovšem neměli podceňovat ani na vaší zahradě.

Může se totiž stát, že při sebemenším zanedbání zazimování budete na podzim nepříjemně překvapeni. Mnoho zahrádkářů však přípravu na zimu podceňuje, což je obrovská škoda, protože zazimování vlastně není nic složitého, ani časově náročného. Co je tedy potřeba udělat?

Posekaný trávník

Před začátkem zimy byste si měli udělat čas na poslední seč vašeho trávníku. Tentokrát ale nechte stébla o trochu vyšší než obvykle, aby rostliny lépe přestály mrazivé teploty. Od věci není ani použití speciálního postřiku proti plísním, protože těm se bude ve vlhkém a studeném počasí hodně dařit. Kondici zeleného pažitu lze podpořit trochou kompostu, ovšem ten aplikujte vždy přes jemné síto.

Shrabané listí

S posekaným trávníkem tak trochu souvisí i shrabané listí. Společným faktorem jsou zde plísně, které se velmi rády tvoří právě pod hnijící neshrabanou hmotou. Možná se vám neustálé hrabání listí bude zdát jako úmorné, ale buďte si jistí, že vám trávník na podzim poděkuje. Pokud se na zeleném pažitu nebude nacházet velké množství shnilého listí, nebudou na něm ani ošklivé shnilé fleky, jejichž odstranění je velmi náročné.

Zryté záhonky

Určitou péči věnujte před zimou také záhonkům a zemině. Na podzim do ní budete určitě sázet nové rostlinky, takže musíte hlíně dopřát náležitý odpočinek. Před prvními mrazy zrušte všechny záhonky a odstraňte z nich všechny rostlinné zbytky i plevel. Hlínu navíc můžete před zrytím pohnojit hnojivem, aby měla zemina z čeho čerpat potřebné živiny. Pamatujte si na to, že všechny pěstované rostliny z hlíny berou živiny, které do ní následně musíte zpět vrátit, jinak neočekávejte velkou úrodu.

Uděláte-li si čas na zazimování zahrady, ušetříte si na podzim obrovské množství práce. Kromě toho byste neměli zapomenout na zazimování všech bylinek a také vypnutí přívodu vody. Podzimní mrazíky budou za chvíli tady.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : podzimtrávníkúdržba

The author Michaela

Leave a Response