close

I když se Česká republika nachází v mírném podnebném pásmu a vegetační období je díky tomu relativně dlouhé, přesto mnozí zahrádkáři touží ještě po jeho prodloužení. Bohužel přírodě zatím poručit nedokážeme, tudíž se musíte vypořádat nejenom s mírnými jarními mrazíky, ale na podzim také se sychravým počasím. Přesto existují hned 3 cesty, jak vegetační období u jednotlivých rostlin prodloužit. Je ovšem lepší pořídit si skleník, pařeniště nebo fóliovník?

Osvědčená klasika v podobě skleníku

Majitelé skleníku nedají na zasklenou buňku dopustit, protože podle nich lepší řešení neexistuje. Moderní polykarbonátové skleníky dokáží zadržovat teplo po velmi dlouhou dobu, a to díky speciální izolaci.

Díky nízké propustnosti UV záření navíc nehrozí, že budou listy malých a slabých rostlinek spálené, ale přitom je do skleníku vpouštěno velké množství světla. Ve skleníku se tak budou rostliny v prvotní fázi svého růstu cítit jako v bavlnce, protože jim zde nebude nic chybět. Určitou nevýhodou skleníku je nutnost vybudovat pevné základy, na nichž bude stavba stát.

Fóliovník jako levnější varianta skleníku?

Na první pohled se fóliovník a skleník liší hlavně použitým materiálem. Jejich účel i funkčnost je v podstatě totožná, nicméně fóliovník se svému soupeři vzdaluje v jednom důležitém parametru. Jeho stavba je totiž o dost jednodušší, takže si můžete fóliovník vybudovat i svépomocí. Přitom byste ale měli používat nejkvalitnější dostupnou fólii a pevné pozinkované profily, které odolají i povětrnostním vlivům. Nevýhodou je však nutnost pevného ukotvení celé konstrukce k zemi.

Je pařeniště zastaralé?

Rozhlédnete-li se po českých zahradách, narazíte na pařeniště spíš omylem. To ovšem neznamená, že by pařeništím odzvonilo, protože mají zahrádkářům stále co nabídnout. Oproti skleníku nebo fóliovníku jsou totiž menší a tím pádem lépe umístitelné na menší zahrady.

Na druhou stranu na jejich stavbu potřebujete více materiálu a vhodný kryt. Tím však mohou být například vyřazená dřevěná okna nebo kvalitní fólie. Na některých zahradách byste mohli narazit také na problém s hloubkou, protože v pařeništi se musí nacházet minimálně 50 centimetrů živné půdy.

Ať už se nakonec rozhodnete pro skleník, pařeniště nebo fóliovník, v každém případě prodloužíte vegetační období pěstovaných rostlin. Díky tomu si užijete kvalitnější a také větší úrody.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : fóliovníkpařeništěrostlinySkleník

The author Michaela

Leave a Response