close

Káva v kombinaci se zahradou v každém z nás evokuje představu, kdy si horký šálek tohoto lahodného moku vychutnáváme na čerstvém vzduchu, obklopeni krásami zahrady a azurovým nebem. Jenže taková káva, respektive kávová sedlina, může povzbudit také vaše rostliny.

V čem tkví kouzlo kávové sedliny?

Vzhledem k tomu, že kávová sedlina obsahuje velké množství dusíku, draslíku a fosforu – minerální látky, které jsou pro kvalitní růst nezbytné – je pro použití v zahradě ideálním pomocníkem.

Káva jako hnojivo

Kávovou sedlinu můžete využít jako hnojivo. Stačí ji jen nasypat přímo do půdy, lehce pohrabat a je to. Kávová sedlina do půdy přidá organický materiál, který pomáhá v zadržování vody, půdu provzdušní a odvodní.

Můžete z ní také vytvořit tekuté rostlinné hnojivo. Dva šálky uvařené kávové sedliny smíchejte asi s jedním kbelíkem vody, tuto směs nechte odležet alespoň 12 hodin.

Pro které rostliny je kávová sedlina vhodná?

Jak jsme zmínili již na začátku, kávová sedlina je bohatá na nejrůznější živiny jako je především dusík, draslík a fosfor. Rostliny a zelenina, jako jsou například mrkve, azalky, hortenzie, růže nebo kamélie vlastnosti kávové sedliny ocení, zejména tehdy, když se hnojení kávou provede správně a to v poměru 4:1.

Ovšem pozor na rajčata, u nich s kávovým kompostem neuspějete. Pokud je váš trávník mdlý, bez té krásné zelené barvy, sáhněte po kávové sedlině. Stačí ji nasypat do půdy, čímž tak podpoříte jeho růst.

Káva jako odpuzovač slimáků

Slimáci jsou doslova postrachem všech zahrad a zahrádek. Kávovou sedlinu můžete využít také v boji proti těmto slizkým nepřátelům. Stačí ji nasypat do půdy kolem rostlin a uvidíte, že slimáci se tomuto místu vyhnou. Je obecně známo, že slimáci se vyhýbají drsným povrchům, takže s abrazivními zrníčky kávové sedliny máte vyhráno.

Zdroj foto:pixabay.com

Tags : kávakávová sedlinarostliny

The author Michaela

Leave a Response