Dřevo je velmi často využívaným materiálem při realizaci teras. Nabízí skvělý vzhled a dlouhou životnost, ovšem je třeba o něj správně pečovat. Zejména v zimě dřevěná prkna dostávají zabrat. Ovšem kromě přípravy terasy na zimu byste během teplejších měsíců měli myslet také na její údržbu.
Příprava terasy
Ještě, než se pustíte do samotného čištění, je třeba terasu na to připravit. Prvním krokem by proto mělo být odebrání všech prvků, které by mohly překážet. Nejčastěji jde o zahradní nábytek, květináče, různé dekorace a podobně. Nejlepší doba pro čištění terasy je ve slunný den, kdy je dřevo suché. Pokud pršelo, raději pár dní počkejte.
Pro začátek terasu důkladně zameťte, abyste se zbavili nečistot v mezerách a rýchách prken. Dostupné jsou různé kartáče, díky kterým odstraníte listí, ovšem i menší nečistoty, mech a plevel.
Čistící roztok
Při čištění prvek si vystačíte s jednoduchým roztokem, stačí smíchat mycí prostředek s teplou vodou. Vyhněte se abrazivním přípravkům, které by podlahu mohly poškodit. Teplá voda se saponátem je dobrým pomocníkem, ovšem pokud se potřebujete zbavit mechu a řad, bude lepší sáhnout po speciálním přípravku.
Tlakový čistič
Účinným pomocníkem při čištění terasy je rozhodně tlakový čistič. Nabízí jednoduchý způsob, jak se můžete zbavit mechu a usazených nečistot, které se drží v různých rýhách. Vždy dbejte na to, aby tlak nebyl příliš velký. Nešetrným používáním byste totiž dřevěnou podlahu mohli poškodit. Ovšem nezoufejte, pokud tlakový čistič nemáte k dispozici, i bez něj lze terasu efektivně vyčistit.
Pokud máte terasu z kompozitních materiálů, tlakový čistič byste neměli používat vůbec. Velký tlak vody totiž může takový materiál poškodit a snížit jeho životnost. Údržba kompozitních teras je přitom velmi jednoduchá, vystačíte si proto s běžným čisticím roztokem, kartáčem a zahradní hadicí, kterou roztok smyjete.
Čištění bez tlakového čističe
Dřevěnou podlahu spolehlivě vyčistíte i bez tlakového čističe. Záleží samozřejmě na znečištění terasy, ovšem s pravidelnou údržbou bude čištění snadné i bez tlakového čističe. Účinným pomocníkem je tekutý prací prostředek. Stačí ve čtyřech litrech teplé vody rozmíchat 250 mililitrů pracího prostředku. Roztok aplikujte na zametenou podlahu a koštětem či kartáčem „zapracujte“ do povrchu. Nechte roztok působit deset až patnáct minut a poté ho opláchněte zahradní hadicí.
Pokud je terasa více znečištěná, pak můžete využít speciální prostředky na čištění. Ty jsou účinnější a zbaví vás tak nashromážděných nečistot, mastnoty, řas a plísní.
Dlouhodobá údržba
Jakmile terasu jednou vyčistíte, je vhodné provést ještě pár kroků, aby vypadala dlouho skvěle. Materiál se přirozeně opotřebovává, ovšem nabízí se pár tipů, díky nimž můžete prodloužit životnost terasy a zachovat ji ve skvělém stavu.
Abyste minimalizovali poškození, kterému je terasa vystavována, věnujte pozornost nábytku. Nohy k nábytku by měly být gumové, případně můžete pořídit ochranné prvky, které i z tvrdých a ostrých nožiček udělají měkké, vhodné pro dřevěnou podlahu. Pokud máte na terase květináče či truhlíky, podložte je něčím. Jinak se pod nimi totiž může držet vlhkost, čímž vzniká plíseň. Vhodné jsou také podmisky, aby se dřevo nenamáčelo při zalévání květin.
Vhodným krokem je také natření prken. Dostupné jsou ochranné produkty, které zvyšují odolnost dřeva vůči plísním a řasám. Kromě ochranné vrstvy můžete prkna namalovat běžnou barvou, čímž vzniká prostor pro vaši kreativitu.
Pravidelná údržba terasy je klíčová, čistota prodlužuje životnost materiálu. Díky pravidelné péči snáze vytvoříte komfortní prostor, kde můžete trávit třeba letní odpoledne s rodinou a přáteli.
Zdroj foto: www.freepik.com