close
Praktické tipy

Jak použít růžovou barvu v interiéru vkusně?

růžová barva

Růžová barva loni útočila na všechny naše smysly. Díky filmovému hitu Barbie se stala nedílnou součástí módních i bytových trendů. Jak tuto barvu zařadit do interiéru a vytvořit elegantní prostor?

Růžová barva v interiéru nemusí působit jemně a romanticky

Hned na úvod si pojďme vyjasnit jednu věc. Růžová barva nemusí být dívčí, ženská, romantická a jemná. Když ji totiž použijete s vhodnými barvami, dokážete vytvořit prostor, který bude elegantní, dospělý a ani v nejmenším dívčí či příliš ženský.

Růžová z pohledu psychologie barev

Když se podíváme na růžovou barvu, nejčastěji si ji spojujeme s romantikou a něžností. Podle psychologického výkladu je růžová barva melancholická, sentimentální a zdrženlivá. Její jemné tóny milují introverti, výrazné naopak extroverti. Růžová barva dokonce zvyšuje chuť na sladké. To vysvětluje, proč většina cukráren září všemi odstíny růžové. Tmavé odstíny růžové barvy zvyšují srdeční tep a podporují ambice, zatímco ty pastelové navozují pocity klidu a pohody.

Kombinujte růžovou s dalšími barvami

Aby interiér nepůsobil příliš romanticky, kombinujte růžovou barvu s ostatními. Které odstíny se s růžovou výborně kombinují? Například:

 • bílá
 • krémová
 • smetanová
 • modrá
 • zelená

Materiály, které si skvěle rozumí s ružovými tóny

Náladu a pocity, které ve vás pobyt v interiéru vyvolá, můžete snadno ovlivnit jeho zařízením. Jak docílit luxusního, útulného či například elegantního stylu?

 • Toužíte po interiéru, který bude na první pohled působit luxusně? Místnost, ve které se objevuje pastelová růžová, obohaťte o zlaté doplňky.
 • Útulný interiér vznikne kombinací pastelové růžové s dřevěným nábytkem a umělými kožešinami.
 • Místnost ve stylu glamour vytvoříte přidáním semišových křesílek a sedačky, ideálně v pudrově růžové.
 • Elegantního vzhled pokoje docílíte přidáním skleněných, kovových a dřevěných prvků.

Jeden výrazný prvek

Při zařizování libovolné místnosti se držte základního pravidla – zaměřte se na jeden ústřední prvek, který bude středobodem celého pokoje. V obývacím pokoji je tímto prvkem nejčastěji sedačka, v kuchyni linka, v ložnici postel a v koupelně vana či sprchový kout. Protože právě tyto předměty jsou tím, co hned po příchodu do místnosti upoutá vaši pozornost, rozhodněte se, zda chcete aby byly v růžové barvě. Když se rozhodnete pro jiný barevný odstín, nechte růžovou vyniknout alespoň na doplňcích.

Nezapomeňte na růžové detaily

Právě doplňky a detaily jsou tím, co podtrhuje vzhled celé místnosti. Nechcete si pořídit růžovou vanu, ale přesto chcete, aby se v nějaké formě růžová barva ve vaší koupelně objevila? Nakupte si sadu růžových ručníků a osušek. Do ložnice si pořiďte růžové ložní prádlo a sedačku v obývacím pokoji schovejte pod růžové dekorační polštářky. Mezi další drobnosti, které si můžete pořídit v růžové barvě a zakomponovat do interiéru, patří:

 • svíčky
 • květináče
 • závěsy
 • nádobí
 • lampy
 • vázy

Růžová městská džungle

Růžové odstíny se osvědčily také při zařizování moderní městské džungle. Zelená totiž není tou jedinou barvou, jež s pokojovými rostlinami ladí. Pastelová růžová a odstín magenta si s vaši městskou džunglí budou rozumět a dodají interiéru atraktivní vzhled.

Dětské a dívčí pokoje

Při zařizování dětského pokoje pro novorozence sahají rodiče po modré a růžové. Obě barvy, pokud sáhnete po jejich pastelových variantách, totiž navozují pocit klidu a pohody a jsou ideální pro vytvoření pocitu bezpečí a harmonie. V dívčích pokojích se mohou objevit již tmavší odstíny růžové a třeba i v kombinaci s fialovou. Pokud se bude v místnosti skutečně vyskytovat jen jeden odstín růžové, bude pokoj působit elegantním a vkusným dojmem.

Růžová barva v interiéru může oživit váš domov, dodat mu harmonii a také pomoci vytvořit příjemné prostředí. Když ji sladíte s těmi vhodnými materiály, doplňky a barvami, vytvoříte moderní, elegantní či například luxusní domov.

Zdroj textu: www.architecturaldigest.com, www.maisonvalentina.net
Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : barvy

The author Michaela

Leave a Response