close
Rostliny a dřeviny

Čím zakrýt své rostliny a ochránit je tak před mrazem?

rostlina_v_zime

Chladné počasí se rychle blíží, což znamená, že je třeba učinit určité kroky již nyní, abyste zajistili, že vaše zahrada na jaře zdravě rozkvete. Ochrana venkovních rostlin před mrazem je zásadní, aby přežily nízké teploty. Jak na to?

 Některé rostliny lze zazimovat přenesením dovnitř, ale ne všechny jsou vhodné pro život v interiéru. A samozřejmě, pokud se nejedná o rostliny v květináčích, nebudete moci do interiéru přenést trvalejší zahradní rostliny. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak můžete svým rostlinám poskytnout další vrstvu ochrany před mrazem. 

Zimní zahradnické rouno

Zahradnické rouno, velmi tenká netkaná textilie používaná k ochraně před chladem a škůdci, je prvním materiálem, který odborníci doporučují. Tato lehká a prodyšná tkanina umožňuje přístup slunečního světla, vzduchu a vlhkosti k rostlinám – a zároveň poskytuje izolaci proti chladu.

Jednou z dalších výhod této tkaniny je, že i když je přehozená přes vaše rostliny, nebrání jejich růstu. Ujistěte se však, že nezakrývá žádné rostliny kvetoucí v zimě.

Juta

Baldachýn vyrobený z juty je ekologickou variantou, která chrání před větrem a mrazem a zároveň zabraňuje vysychání vlivem studeného větru. Tkaná látka, která je ideální pro zazimování zahrady, je vyrobena z rostlinných vláken. Je odolná a poskytuje dobrou izolaci a zároveň je dostatečně drsná, aby odolala prudkému větru.

Jedním ze způsobů ochrany rostlin pomocí pytloviny je jednoduše je do ní zabalit, ale ne příliš těsně. Nebo použít pytlovinu, kterou přes rostlinu přetáhnete. Můžete také vytvořit pytlovinové zástěny, které připevníte na dřevěné kůly upevněné v zemi, aby poskytovaly ochranu před chladem.

Mulč

Mulč je oblíbeným materiálem odborníků na zahradničení, a to díky mnoha způsobům jeho využití. Mulčovat lze z organických materiálů, jako je sláma, listí nebo dřevní štěpka. Působí jako izolant, který udržuje půdu a kořeny v teple. Naneste silnou vrstvu mulče kolem základny rostlin, abyste izolovali kořeny a udrželi stabilnější teplotu půdy.

Rostliny pěstované v půdě na okrajích zahrady budou přirozeně odolnější vůči chladu než rostliny pěstované v nádobách, které spíše spadají do kategorie rostlin, které je třeba v zimě přenést do interiéru. Je to proto, že půda chrání kořeny před zmrznutím. Mulčování kolem základny rostliny dodá další vrstvu ochrany v případě extrémních mrazů.

Ochranné zvonovité kryty

Skvělou volbou jsou také ochranné kryty vyrobené ze skla, plastu nebo látky, které lze umístit nad jednotlivé rostliny. Vytvářejí efekt malého skleníku a poskytují vynikající ochranu. Tato zařízení ve tvaru zvonu jsou ideální pro jednotlivé rostliny. Účinně zadržují teplo a chrání před mrazem.

Přestože se nejčastěji používají pro zeleninové zahrady, můžete nad rostlinami použít i plachty. Najdete je v kopulovitém nebo zvonovitém tvaru, většinou z plastového materiálu, ale můžete sehnat i některé ze skla. Obě možnosti budou fungovat stejně dobře. 

Plastové fólie

Plastová fólie je pro většinu z nás pravděpodobně nejjednodušším a nejdostupnějším řešením, nicméně je třeba ji na zahradě používat opatrně. Je to skvělá možnost, jak vytvořit mikroklima, které chrání před mrazem, s různou mírou izolace, prodyšnosti a snadného použití. Průhledná plastová fólie však dokáže zachytit teplo, ale měla by se používat opatrně, protože může zachytit i vlhkost – a může zamrznout. Nezapomeňte kryty během dne sundat, abyste umožnili přístup slunečního světla a zabránili přehřátí rostlin.

S příchodem prvních mrazíků je nutné rostliny chránit, aby přežily až do jara. Vyzkoušejte jedno z těchto řešení, a vaše květiny a keře vám po návratu teplejšího počasí jistě poděkují.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : zima

The author Michaela

Leave a Response