close

Terasa, jež je vyrobená ze dřeva, je krásná a elegantní, o tom není pochyb. Rozhodující však je, jaké dřevo bylo použito k její výrobě. Jedná-li se o dřevo z modřínu, můžeme k výčtu samé chvály přidat ještě i dlouhou životnost.

shutterstock_60622027

Je skutečně vysoce estetická a dokáže sladit dům s okolní přírodou. Dřevo z modřínu lze použít i bez povrchových úprav. Přesto je vhodné chránit dřevo minimálně dvakrát ročně olejem. Zabrání se tak praskání terasového prkna a prodlouží se značně jeho životnost.

Vlastnosti modřínového dřeva

Modřínové dřevo je svými vlastnostmi porovnatelné s exotickými dřevinami. Výborné je, že pořizovací cena je však mnohem nižší. Je odolné proti hnilobě i poškození hmyzem, a to díky specifickému složení smůly ve dřevě. Skvěle odolává vodě a neztrácí svou houževnatost. Avšak jediné, co se časem mění je jeho vzhled – barva. V dřívějších dobách se modřínové dřevo hojně využívalo při vodních stavbách, jako vodovodní roury, okapové žlaby a další. Přemýšlíte-li nad terasou z kvalitního dřeva za dostupnou cenu, pak je to určitě modřín.

Popis sibiřského modřínu

Překrásně voní, je přátelský a živoucí. Jeho letokruhy jsou silně výrazné a bývají přerušené suky. Může být žlutavých – bílých – hnědých odstínů, až po cihlovou. Vlivem času modřínové terasy poměrně ztmavnou. Statné modříny, jež se dorůstají výšky přibližně 40 metrů, jsou typické svou vůní dřeva, díky vysokému obsahu pryskyřice. Bývají hodně odolné proti vrtkavosti počasí. Modřín má kořeny v Evropě, ale čím severněji se vyskytuje, tím je dřevo stabilnější a jemnější.

Popis evropského modřínu

Žádnému pohledu neuniknou drobné, ale dobře zarostlé suky, které činí vzhledově toto dřevo úchvatným. Letokruhy mívá mnohem hustší než například borovice, proto jeho textura působí daleko živěji. Bez povrchové úpravy bude s největší pravděpodobností šednout. To je přesně ten důvod, proč je s oblibou modřín používán v surovém stavu. Kdo však dává přednost čistotě barvy dřeva v jeho neměnném odstínu, lze použít speciální nátěr. Na co si však dát velký pozor – jsou kovy. Všechno uchycení provádějte nerezovými vruty. V opačném případě může dojít k nežádoucímu zabarvení dřeva, které jen tak lehce neodstraníte.

Tags : Dřevomodřínpovrchová úpravaterasa

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response