close

Jestliže si přejeme, aby nám podlahová krytina vydržela sloužit dlouho, je vhodná pravidelná, ale především správná péče. To se týká jednak čistících přípravků, ale i způsobu údržby. Jinou péči vyžaduje koberec, plovoucí podlaha nebo dlažba. V dnešním článku se zaměříme na to, jak o danou podlahu pečovat, co nejlépe.

shutterstock_137071859

Dlažba

Za posledních 35 let prošly podlahové krytiny značným vývojem. Vybírat je možné z pestrého množství materiálu, vzorů, barev i technologických postupů. Fakt, že si vybereme tvrdý typ podlahové krytiny, nám nezaručí, že vydrží na věky a bez patřičné péče. U dlažby je nutné vyluxovat nečistoty s pomocí výsuvných kartáčů. Pouhé použití smetáku vás nezbaví prachu. Ten se rozvíří a opět usedne. Pro vytírání je vhodný klasický mop. Práci vám usnadní i robotické vysavače či parní mopy. Nejenže splňují ty nejnáročnější požadavky, ale významně sníží dobu úklidu. Tyto kvalitní přístroje určené pro domácí i profesionální úklid jsou tiché, šetrné a mnohem pečlivější než lidská ruka.

Dřevěná a plovoucí podlaha

I zde, jako u dlažby odstraňujeme prach na suchý způsob – luxování nebo zametání. Vytíráme zásadně vlhkým, ale ne mokrým hadrem. Zvýšenou pozornost věnujte drobným nečistotám, jako jsou kamínky. Ty se mohou dostat k vám domů na tlapkách vašich mazlíčků, ale i z obuvi. Nepoužívejte nikdy agresívní čisticí prostředky či saponáty, jako u dlažby. Ty mohou způsobit rozklad lepidla a tím se uvolní místečka pro zachycování nečistot a baktérií. Těmito mezírkami se pak snadno dostane i vlhkost pod podlahu. Nožkám od nábytku pořiďte speciální filcové náplasti. Zabráníte tak mechanickému poškození podlahy, při posouvání nábytkem. Aby dřevo neosychalo, je vhodné čas od času podlahu navoskovat nebo naolejovat.

Koberce

Ideální způsob jak pečovat o koberec, je luxování. To mu zajistí dlouhodobý jas a krásu. Pravidelným luxováním z něj odstraníme hrubé nečistoty, které by se jinak zašlapaly hlouběji do vrstvy koberce, což by se podepsalo dřív či později na jeho nedbalém vzhledu. Důležitý je i správný postup luxování. U některých koberců je možné použít rotační kartáče, ale u jiných pouze sání – druhá varianta je pro koberce s dlouhým vlasem. Čištění profesionální firmou by mělo probíhat alespoň 1x během roku. Velmi záleží na jeho vytížení, zda máme děti, které drobí a občas něco rozlijí či dokonce domácí mazlíčky. Koberec, který je namáhán více bude nutné čistit častěji.

Tags : dlažbakoberceplovoucí podlahypodlahové krytiny

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response