close
Zahrada a okolí

Iglú: Jak jej postavit, aby vám vydrželo celou zimu?

V nížinách návaly sněhu sice nehrozí, nicméně ve vyšších polohách se dá s postupující zimou předpokládat větší množství sněhové nadílky. Bílá pokrývka však neznamená pouze komplikace spojené s dopravou nebo chozením po chodníku, ale sníh umožňuje také obrovskou porci zábavy, jakou je například stavba iglú.

Jenom si vzpomeňte na dětská léta, kdy jste většinu času trávili sáňkováním, bobováním nebo dokonce stavěním sněhuláků. Zkoušeli jste ale někdy postavit iglú?

Kde iglú stavět?

Základem stavby kvalitního zimního obydlí by měl být dostatečně velký a rovný plácek. Druhým podstatným faktorem je ztuhlý a slehlý sníh, který byste na horách měli bez větších problémů naleznout. Z něho pak vyřezávejte sněhové kvádry připomínající betonové tvárnice. Na jejich vyřezání nemusíte používat žádné speciální nářadí, protože si bohatě vystačíte s lopatou nebo pilou. Dejte si však pozor na nelepivý sníh, protože z něj iglú opravdu nikdy nepostavíte.

Jak iglú postavit?

Asi by vás samotné napadlo, že stavbě iglú je třeba věnovat velkou pozornost. Stavba totiž drží pohromadě jenom silou vůle, protože se zde nenachází žádná podpůrná konstrukce. Jednotlivé kvádry pokládejte vedle sebe do kruhu proti směru hodinových ručiček. Stěny by ovšem měly připomínat zamotanou ulitu šneka, čímž dojde k vytvoření samonosné klenby. Naprosto zásadní tedy je, abyste již od první řady dodržovali sklon směrem dovnitř. Pokud se vám to nepodaří, pak postavíte místo iglú hrad.

Proč ho dětem dopřát?

Ona samotná stavba iglú představuje pro vás a vaše ratolesti skvělou zábavu. Jenomže eskymácké obydlí může v zimních měsících posloužit jako skvělý úkryt, zvláště postavíte-li jej dobře. Může se samozřejmě stát, že se stavba nepodaří hned na první pokus, nicméně v takovém případě si nezoufejte. Za několik dní to můžete s dětmi zkusit znovu. Buďte si jistí tím, že ratolesti si budou užívat nejenom výstavbu, ale i následné hrátky, protože kdo by se uprostřed mrazivé zimy nechtěl schovat ve vlastním iglú.

Odtáhněte v zimě děti od počítače a vydejte se stavět iglú. Při této společné aktivitě si užijete spoustu zábavy, a navíc se budete moci chlubit tím, že se z vás stávají praví Eskymáci.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : iglúsníhzima

The author Michaela

Leave a Response