close

Amarylis neboli hvězdník je pokojová rostlina s velmi dekorativními květy v barvách bílé, růžové, oranžové, červené, případně kvetou dvoubarevně. Na dlouhém silném stonku vyrůstají dva květy trychtýřovitého tvaru, na jednom stvolu jich ale může být až pět.

Rostlina pochází z Jižní Ameriky, ale u nás se pěstuje už po desetiletí a patří k oblíbeným pokojovkám. Také proto, že péče o ni není nijak složitá, jde o dost nenáročnou rostlinu.

Začínáme pěstovat amarylis

Nejprve si pořiďte zdravou cibulku. Tu můžeme zasadit kdykoliv v období od začátku listopadu až do konce dubna. Hvězdník vysazujte do písčitého substrátu, kterým naplníte květináč jen o trochu větším, než je průměr cibule.Vysazujeme ji tak, aby zhruba jednou polovinou vždy vyčnívala nad hlínu. Květináč pak můžete umístit na okno s přímým slunečním světlem, na rozdíl od jiných rostlin to amarylce vůbec nevadí. Můžete ji také umístit na balkon či terasu, ale jen v době, kdy teplota v noci neklesne pod 10°C.

Hvězdník není náročný ani na zálivku, ani na hnojení. Pozor si dejte spíš na přemokření, mohly by uhnívat kořeny. Klidně ho můžete zalévat zhruba za tři dny, až je substrát kolem cibule suchý.

Aby amarylka kvetla

Na květy se můžete těšit už v zimě a zjara, pokud na to rostlinu připravíte. Hvězdník totiž nakvétá jen po období sucha, které mu musíte vytvořit někdy od října, kdy ho přestanete zalévat. Listy postupně zežloutnou a vy je odstraníte, květináč s cibulí pak uložte do komory nebo do sklepa s teplotou kolem 5°C cca na deset týdnů.

Amarylis poté opět přemístěte na světlo. Jakmile se objeví pupen květu, začněte ji zase zalévat. Z cibule brzy vyroste dlouhý silný stvol a na něm květy. Hvězdník vykvete překvapivě rychle, i když mu ještě chybí listy. Po odkvětu stvol odstřihněte a rostlinu přihnojte. Přesazujte ji jen tehdy, kdy je to nezbytné, tedy když začne cibule v nádobě přerůstat.

Tags : amarylkaamyrilishvězdník
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response