close

Jestli existuje nějaká opravdu nenáročná rostlina, o kterou se nemusíte moc starat a bez problémů se rozmnožuje sama, je to rozhodně netřesk. Netřesk patří do rodu sukulentních z čeledi tlusticovitých. Tato rostlina velice často zdobí skalky zahrad. Existuje několik druhů, které se od sebe liší barevně a velikostí. Díky tomu můžete na své zahradě vytvářet různě barevné “koberce” netřesků, jaké vám budou sousedi závidět.

Ale to jistě všechno víte. Věděli jste však, že netřesk léčí bolavé uši, kuří oka i opary? Je to tak. Má výrazné antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Když si to shrneme tak nezřesk je nenáročný, velice hezký a ještě má léčivé účinky. To je hned několik důvodů proč byste ho měli mít i vy na vaší zahrádce.

Co byste měli vědět o pěstování netřesků

Jak jsme už psali, netřesk je sukulent. Má rád slunná místa, díky slunečnímu svitu mají pak netřesky krásné zbarvení. Ve vlhku je často napadají různé plísně či jiné choroby.

Půdu by neměly mít úplně chudou a vyschlou, určitě se ale vyvarujte podmáčené půdě. Je dobré, když bude trochu výživnější, lépe se jim pak daří. Doporučuje se kompost smíchaný s pískem přibližně 3:1. Nejčastěji se sází do skalek nebo do různých nádob.

S hnojením se u netřesku nemusíte vůbec zabývat, hnojení nevyžaduje. Stejné je to se zaléváním, netřesk zalévejte jen opravdu v horkých letních dnech. V zimě ho nemusíte chránit před mrazy, vypořádá se opravdu i s velkou zimou. Rozhodně na zimu netřesk ničím nepřikrývejte, jakýkoliv kryt  by mu zabraňoval v přísunu kyslíku.

Netřesk se rozmnožuje semeny nebo dceřinými růžicemi. Když vám začnou malé růžičky pouštět kořínky, můžete je v průběhu června zasadit na jiné stanoviště. Vždy mladou sazeničku odlamujte i s kouskem výběžku, kterým je napojená ke své mateřské růžici. Netřesky přesazujte nejpozději do září, aby stačila nová růžice dostatečně zakořenit, než přijdou mrazy.

 

Tags : netřeskpěstování netřeskůsempervivum
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response