close

Každý večer uléháte s nadějí, že spánek vás zbaví únavy po celém dni, zregeneruje organizmus a vy vstanete skutečně odpočinutí a svěží. Jenže ráno vstáváte rozlámaní, jako byste složili metrák uhlí a z postele se vám nechce, protože jste nevyspalí. Jak to může souviset s postelí, v níž spíte?

V posteli trávíme skoro třetinu života, proto bychom určitě měli vybírat takovou, která je nejen pohodlná, ale především s kvalitní matrací zajišťující dostatečnou oporu pro tělo v celé jeho délce. Na matraci se tedy soustředíme nejvíce.

Měkká nebo tvrdá?

Ta správná matrace není ani tvrdá, ani měkká, ale něco mezi tím. Když se do ní zaboříte a páteř nemá dostatečnou oporu, za čas začnou potíže se zády, bolesti hlavy a podobně. Příliš pevná matrace je zase nepohodlná a může dojít až na nepříjemné otlaky, hlavně na bocích.

Správná matrace rozloží tlak na celou plochu, zajistí vám oporu po celé délce a přízpůsobí se vašim tělesným partiím.Vhodné jsou například matrace z “paměťové” pěny, které povolí tam, kde potřebujete, a později se vrátí do původního stavu.

Lůžkoviny a péče o ně

Možná víte, že na kvalitě spánku se může podílet výběr polštáře a deky, málokoho ovšem napadne, že na vaše zdraví dlouhodobě působí i to, jestli ráno postel ustelete nebo ne.

Polštář je vhodný takový, který nesvádí k nepřirozené poloze hlavy. Příliš mnoho pod hlavou může po čase zablokovat krční páteř a přivodit nepříjemné zdravotní potíže. Lidé spící bez polštáře si také moc nepomohou, i v tomto případě se páteř v oblasti krku nepřirozeně ohýbá. Nejlepší jsou opět polštáře s pamětí, jsou anatomicky tvarované a zaručují správnou polohu hlavy při spánku.

Materiál deky vybírejte s ohledem na vaše potřeby, alergici by neměli mít nic živočišného. Pravda je, že peřinám už pomalu odzvonilo a nahrazují je přikrývky z dutého vlákna. A jak je to s tím stlaním? V posteli se velmi líbí potvůrkám zvaným roztoči. Ty se živí šupinami odumřelé kůže, mají tam tedy opravdu hodně potravy. Kromě kůže mají rádi teplo a vlhko, což jim ustáním dopřejete. Když si postel neustelete, postel jim neposkytne příjemné útočiště, takže se v ní držet nebudou.

Tags : jak vybrat postelpostelzdravý spánek
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response