close

Bytový design se v průběhu let mění stejně, jako všechno kolem nás. V loňském roce bylo těch změn najednou více, než kdy jindy. Důvodem byl fakt, že rodiny zůstávaly často celé dny spolu, přitom si každý musel najít prostor pro své aktivity: učení, práci, hru, koníčky. Jaké proměny naše domovy doznaly?

Asi nejdůležitější aspekt, který vedl ke změně v bytovém designu, byla nutnost pracovních koutů všude, kde bylo možné je zrealizovat. Zvýšila se také potřeba soukromí, protože i od těch, které milujete, si občas potřebujete odpočinout. V domácnostech se víc cvičilo a k proměnám došlo i v kuchyních, kde se začalo víc vařit. Designéři se ale víc, než kdy dřív, zaměřili na pohodlí, když už doba donutila všechny trávit většinu času doma.

Příroda všude kolem nás

Přírodní materiály dlouhodobě vytlačují z našich bytů umělé hmoty. Kdo se ještě obklopuje umělými květinami a dalšími plasty, je definitivně out. Dokonce ani retro styl těmto nepřirozeným předmětům nefandí. Jestli je něco opravdu in, pak je to ratan a bambus – lehké přírodní materiály, které mají široké využití.

Důležité jsou pokojové květiny, jimiž se v poslední době častěji obklopujeme. Trendy jsou velké exotické krásky (palmy, plodící citrusy) jako náhrada za daleké kraje, rozhodně ale nemusíte vyhazovat vaše stávající pokojovky. 

Náš tip: zkuste vertikální zahradu nebo živý obraz z mechu nebo z netřesků.

Pracovní kouty ve všech místnostech

Práce z domova v loňském roce odhalila nutnost integrovaných pracovních koutů všude tam,kde jsou k tomu alespoň minimální podmínky. Na home office v obýváku jsme si už zvykli, na pracovní kout v ložnici už celkem také. Ale kancelář v kuchyni? Proč ne? Pokud v ní najdete místo pro pracovní plochu, na níž se vejde notebook a hrnek s kávou, je problém vyřešen.

V minulém roce bylo třeba improvizovat, proto nepřekvapí trendy, jako například pracovní kouty uschované ve skříni, rozdělení větší místnosti paravánem či japonskou stěnou pro zdánlivé soukromí.

Objevte japandi

Produktem doby nedávno minulé je styl bytového designu, který spojuje právě ty trendy, které se ukazují jako velmi oblíbené v moderním interiéru. Jedná se o skandinávský minimalismus (hygge – všeho s mírou) a japonský smysl pro nacházení harmonie v nedokonalosti (wabi sabi). Výsledkem je funkčnost, pohodlí a útulnost. Japandi je japonská harmonie a skandinávská pohoda. Po nejisté době něco co nás ukotví. Styl vychází z přírodních materiálů, spojuje věci, které spolu nemusí nutně ladit. Barvy jsou voleny střídmě, zemité či neutrální. Dekorace jsou funkční a takové, co atmosféru decentně dotváří, nesnaží se strhnout pozornost na sebe. Vzory jsou inspirované přírodou (velké listy, květiny), ale nebojte se ani geometrických vzorů.

Zdroj: https://living.iprima.cz, https://www.bydlimekvalitne.cz, foto: Pinterest

Tags : bytový designtrendy bydlení

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response